Nejčastější nemoci, které postihují zuby a chrup, jsou zubní kaz, zánět dásní a parodontitida (lidově známá jako “paradentóza”). Jsou způsobeny nenápadnou lepivou bělavou hmotou, která se ukládá na povrchu korunky zubů, v mezizubních prostorách i pod dásní. Označujeme ji jako zubní mikrobiální povlak, zkráceně také “plak”.
Zubní kaz je nemocí skloviny, vzniklou nepatrným odvápněním povrchu zubu kyselinami. Ty vznikají v krátké době po tom, co sníme něco sladkého. Většinu cukrů, které se zachytí v ústech, zpracovávají bakterie plaku a rozkládají je na právě zmíněné kyseliny. Plak navíc dráždí svými produkty dáseň, čímž vzniká zánět dásní. Velmi často situaci zhoršuje zubní kámen, za jehož vznik je rovněž odpovědný plak.
Pro odstranění těchto problémů stačí dodržovat jednoduchá pravidla prevence.

Základní pravidla prevence
· Správná ústní hygiena
· Fluorizace
· Správná výživa
· Pravidelné kontroly u zubního lékaře

Správná ústní hygiena
Správnou ústní hygienou rozumíme důkladné a pravidelné odstraňování již zmíněného plaku – především správným zubním kartáčkem a navíc správnou čistící technikou.
Další důležitou pomůckou vhodnou pro čištění mezizubních prostor je dentální nit, se kterou by se měl každý naučit zacházet již kolem věku dvanácti let. Je rovněž užitečné používat mezizubní kartáčky.
Čištění zubů po každém jídle – to znamená po snídani, po obědě i po večeři – by mělo být pro každého samozřejmostí. Poslední čištění zubů před spaním je nejdůležitější!

Fluorizace
Fluor zpevňuje zubní sklovinu a umožňuje její obnovení po poškození kyselinami z plaku. V dětském věku jej můžeme dodávat například v tabletách, ale vždy po poradě se zubním lékařem. Fluor obsahují také některé potraviny – mořské ryby, tavené sýry, některé minerální vody, černý čaj atd. Aby fluor obsažený v zubních pastách účinkoval co nejlépe, je třeba si po vyčištění zubů kartáčkem a zubní pastou zbytečně ústa nevyplachovat!

Správná výživa
Z výše uvedeného je zřejmé, že správná výživa znamená především “opatrně s cukry”! To neznamená, že bychom cukry neměli jíst vůbec, ale měli bychom sladká jídla kombinovat vždy s hlavním jídlem a poté si důkladně vyčistit zuby.

Pravidelné kontroly u zubního lékaře
Pravidelné návštěvy u zubního lékaře jsou pro zdraví zubů velmi důležité. Pokud zubní lékař objeví určitý drobný problém včas, je možné jej vyřešit bez obávaného vrtání zubu anebo je takové vrtání velmi nepatrné a nebolestivé. Svého zubního lékaře bychom měli navštěvovat alespoň dvakrát ročně.

Použití značkových výrobků
Renomované značky v oblasti dentální hygieny nabízejí výrobky, které jsou výsledkem dlouholetých výzkumů a klinických testů. Navíc jejich nabídka reaguje na poslední trendy v oblasti péče o chrup a obvykle přinášejí řešení pro celou škálu problémů chrupu.