Obličej každé ženy v těhotenství se trochu změní. Není to až tak důsledek přibírání na váze, přestože některá maminka může přibrat opravdu hodně, ale zejména vliv hormonálních změn, které revolučně probíhají v celém těle matky.
Dokonce je i několik pořekadel, podle našich babiček bere holčička mamince krásu, naopak očekávaný chlapeček matce krásu vynahrazuje. Takže se vám může stát humorná historka, že potkáte někoho známého a ten vám bude tvrdit, že jste strašně krásná, a tudíž to bude zaručeně chlapec. Údajné pohlaví se také pozná podle tvaru bříška, je-li kulaté, nebo špičaté.
Jak ovlivňují hormony váš vzhled?
Pleť
Pleť se nastávající mamince v těhotenství obvykle zlepší. Mizí nejrůznější vady, pleť je hladká až hedvábná. Někdy však maminka zjistí, že má pleť nadměrně suchou, jindy zase mastnou s nepěknými skvrnami. Je to individuální, ale většinou se pleť zkvalitní. Je třeba zlepšit péči o pleť, důkladně ji čistit, suchou pleť ošetřit hydratačním krémem, do vody ve vaně přidat olej do koupele.
Vlasy
Hormonální změny v těle se projeví i na vlasech, a to v některých případech dost výrazně. Husté a lesklé vlasy bývají pro těhotnou maminku výhodou. Bohužel se však nezlepšují všechny druhy vlasů. Mastné vlasy mají většinou ještě horší kvalitu, jsou olejovitého vzhledu a musejí se velice často mýt. Naopak suché vlasy se stávají ještě suššími a lámavějšími a často padají ve velkém množství. Opět je to velmi individuální, některým maminkám se naopak mohou vlasy rapidně zlepšit, zhoustnout i zkvalitnět. Tyto změny však bývají – pro někoho bohužel, pro jiného bohudík – jen dočasné. Změny se týkají i ostatního ochlupení. Chloupky většinou tmavnou a těhotné bříško se může také v tomto období „ochlupatět“.
Barva pleti
Období těhotenství se díky hormonálním změnám častěji vytvářejí pigmentové skvrny. Mateřská znaménka, jizvy a pihy se obvykle zvětšují a tmavnou, na bříšku se většinou vytvoří od pupku směrem dolů tmavý pruh. Hlavně v obličeji se vám může objevit nepředvídatelná pigmentová skvrna. Pozor na sluneční záření! Opalovat se v těhotenství není moc rozumné, nejen z důvodu rozšíření cév a možného úpalu či úžehu, ale také z důvody tvorby pigmentových skvrn, které mohou být trvalé.
Jistě víte, že nejen vlasy, ale i zuby mohou podlehnout v těhotenství hormonálním změnám a mohou být zasaženy vysokou kazivostí, proto, aby ženám nezůstaly v obličeji na těhotenství trvalé památky v podobě zkažených zubů, měly by v průběhu těhotenství pravidelně navštěvovat zubního lékaře.