Ještě včera malá holka, dneska už slečna. Puberta přichází bez varování a rodiče najednou koukají, koho že to mají doma, zatímco dospívající dívka zase kouká, co to má za rodiče :-) Přichází období zvratů v názorech i v oblékání, období velkých lásek a zklamání, období, kdy se celé tělo mění a to s sebou nese všechny příznaky hormonální bouře. V té době má také dívka více starostí o sebe, o své tělo, o svůj vzhled a o svůj pocit sebevědomí. Napadá ji spousta otázek, na které hledá uspokojující odpověď. Tu najde v lepším případě u maminky, ale také v časopisech nebo „chytrých knížkách“. A nebo všelijakých brožurkách, které jsou k mání třeba u gynekologa. Jednou z nich je knížečka „O dospívání a menstruaci“, kterou vydala společnost Johnson & Johnson, výrobce tamponů o.b. Mladé dívky se tu dozví hodně o dospívání, o pubertě, menstruaci a podobně.
Z otázek ohledně užívání tamponů jsme vybrali:
Jak se tampon správně zavádí?
Kouzelná formulka zní: Uvolnit se! Při prvním pokusu zavést tampon může nervozita způsobit stažení svalu okolo vaginálního otvoru. Uvolnění napomůže, když se dívka pomalu nadechne, zatímco tampon tlačí nahoru. Počáteční odpor zmizí poté, co tampon projde okolo svalů pánevního dna. Pak už půjde zasunout lehce. Nejlepší poloha pro zavedení tamponu je vsedě na záchodě s roztaženýma nohama. Tampon lze ale také zavést vestoje. Dobré je položit jednu nohu na okraj vany nebo toalety. Po počátečním nezdaru není třeba se vzdávat. Tampon se nejlépe zavádí v prvních dnech menstruace. Nikdy tampon nezavádějte, pokud nemáte menstruaci!
Může se tampon sám posunout?
Rozhodně není třeba se bát, že tampon zavedete moc hluboko nebo ho pak nebudete moci najít. Tampon se sám od sebe neposune ani dozadu ani dopředu. Děložní čípek je příliš malý, než aby jím tampon mohl proniknout. Pro snadné vytáhnutí je každý tampon opatřen praktickou šňůrkou.
Jak poznám, že jsem tampon zavedla správně?
Tampon se má zavést do střední části pochvy, což je asi tak na délku ukazováčku. Pokud po zavedení tampon cítíte, pravděpodobně jste jej nezavedla dost hluboko. V tom případě jej ještě posuňte.
Mohu používat tampony, když jsem ještě panna?
Dívky, které jsou panny, mohou obvykle již od první menstruace používat tampony bez problémů. Již při první menstruaci je pochva obvykle dostatečně široká a pružná, aby do ní mohl být zasunut menší tampon. Panenská blána neuzavírá poševní vchod úplně. Není to tuhý kruh, ale jemná, pružná, vrásčitá blanka, obvykle s otvorem, kterým protéká menstruační tekutina. Přirozený otvor je dostatečně široký a pružný, aby jím prošel nejmenší tampon ( např. o.b. comfort).
Reklama