Nyní je ideální doba na koupání v přírodě. Kdo by se nechtěl v tomto vedru koupat na koupališti, v bazénu, rybníce či řece. Jenže, čistota vody není vždy ideální. Většina žen se během fertilního období svého života setkala s některou formou vaginální infekce, z nichž nejčastější je kandidóza, laicky řečeno poševní kvasinka - plíseň. Ženy trpící zánětem poševní sliznice pozorují nepříjemný, svědivý až bolestivý pocit a výtok bělavého poševního sekretu. Zánět poševní sliznice však může být nejrůznějšího původu. Vždy je způsoben mikroorganismy, které do pochvy za normálních okolností nepatří. Žena onemocní, pokud je infekce masivní a přirozené kyselé prostředí v pochvě jí nezabrání v propuknutí nebo když je žena oslabená, a tím náchylnější k propuknutí infekcí. Ideální kyselé prostředí v pochvě (v hodnotách pH 4,5-5,1) je přirozeně vytvářeno saprofytickým mikroorganismem Lactobacilus Doderleini, který je zde za normálních okolností vždy přítomen a brání rozvoji poševní infekce způsobené patogenními mikroorganismy.
Je ale mnoho faktorů, které toto přirozené prostředí ovlivňují. Zejména jsou to výplachy pochvy, kdy si žena myslí, že správná hygiena je právě prováděna výplachem, ale neuvědomuje si, že vyplavuje a narušuje právě to správné prostředí. Dalšími faktory jak bylo uvedeno výše, jsou oslabení organismu, léčba antibiotiky, psychická nepohoda, stres, těhotenství...
Bazény určené pro veřejnost bývají zdrojem gynekologických infekcí a to zejména plísní - mykóz. Voda se sice chlóruje, ale za celý den, pokud se ve vodě bude koupat neléčená žena, se choroboplodné zárodky v teplé vodě pomnoží. Plísňovou infekci poznáte téměř okamžitě - svědění a bělavý, až hrudkovitý výtok. Pokud máte podezření na mykotický výtok, musíte co nejrychleji navštívit lékaře. Tělo si totiž od plísně prakticky nedokáže pomoci samo. Když se neléčí a tělo se tváří, že je zdrávo, může to být jen zdání, protože neléčená plíseň v pochvě se stává chronickou, či přechází do inaktivní formy infekce a může znepříjemnit nejen pohlavní život. Pokud se léčíte na gynekologii s mykózou, musí se vždy léčit i váš partner, a to i pokud nemá sám nějaké potíže. Pokud se partner neléčí, můžete za několik dní po své léčbě zjistit, že máte opět stejné potíže jako dřív, neboť sexuálním stykem se může žena opět infikovat od svého partnera (či naopak).
Jak na tyto infekce vyzrát? Odpověď je jednoduchá - pokud se jdete koupat do bazénu, použijte před koupelí tampón, který vás do jisté míry ochrání. Není třeba pokládat bazény za prostředí plné plísní a trápit se obavami, že po každém koupání v nich onemocníte. Je tu jen zvýšené riziko nákazy. Oproti bazénům jsou přírodní rybníky a řeky méně nebezpečné díky větší vodní ploše a pohybu vody. Plísně a jiné mikroorganismy jsou všude kolem nás. Neexistuje sterilní prostředí. Tělo má proto mnoho obraných mechanismů, jak se s nimi vypořádat. My mu můžeme jen pomoci, nebo ještě lépe: snažit se problémům předejít.

Článek byl zpracován ve spolupráci s gynekologem MUDr. Vladimírem Folaufem, který působí ve Střešovické nemocnici a v Lékařském domě Praha 7, Janovského 48.
Reklama