Každá maminka se s blížícím porodem zajímá o vše, co by jí mohlo při porodu zlehčit bolest či pomoci se uvolnit. Voda je při porodu dobrým pomocníkem a to jak pro celkové zklidnění či relaxaci, tak pro dobrý psychický stav. Voda napomáhá tělu při samotném otevírání děložního hrdla.
Některé maminky pro tuto dobrou vlastnost vody dokonce volí, pokud k tomu mají vhodné prostředí, porod ve vodě. Je ale těžké u nás najít porodnici, která vám porod ve vodě umožní. Porod v bazénku či vaně totiž vyžaduje velice přísnou hygienu, aby si maminka během porodu nezanesla do těla nějakou infekci či nečistotu. Voda je ale pro těhotné velice příjemná a účinná, protože nadnáší těžké tělo matky a ta pociťuje daleko menší tíhu díky nadnášení, které voda způsobuje.
Snad každá maminka ale má možnost využít během porodní doby sprchu, kdy proud vody uleví tělu a pomůže vyrovnat se se silou, která se rozlévá matčiným tělem. Nejlepší je sednout si na stoličku či do dřepu a nechat na sebe téci teplou vodu. Překvapivou úlevu rodící mamince také poskytne silný proud vody tryskající z ruční sprchy, namířený do oblasti, kde matka pociťuje největší bolest. Pro dobré zvládnutí porodu a překonání stupňujících se bolestí je dobré, pokud to stav dovolí, pohybovat se co možná nejdéle. Voda a možnost sprchování je ideálním praktickým zpestřením porodních dlouhých a těžkých chvil.