Preventivní prohlídky u zubaře či pravidelné návštěvy kadeřníka již většina z nás přijala jako samozřejmost. Ženy by si ve svých kalendářích ale měly pravidelně zaškrtávat ještě jeden termín - pravidelné samovyšetřování prsů. Zhoubným nádorům prsů u nás ročně podlehnou asi dva tisíce žen a u dalších přibližně čtyř tisíc je toto onemocnění nově diagnostikováno. Bohužel až 40% pacientek vyhledá lékařskou pomoc až v pokročilém stádiu nemocnění, kdy je šance na vyléčení malá.
České ženy bohužel zatím nejsou zvyklé pravidelně kontrolovat své prsy a provádět samovyšetřování. Přitom pokud žena objeví ve svém prsu bulku (která naštěstí v mnoha případech nemusí znamenat zhoubné onemocnění) a navštíví svého lékaře včas, může tím, pokud se skutečně jedná o zhoubný nádor, mnohonásobně zvýšit svoji šanci na úplné uzdravení. Možnosti léčby jsou u nás srovnatelné s ekonomicky nejvyspělejšími zeměmi světa a lékaři mají k dispozici řadu moderních a účinných léků, které mohou ženám významně pomoci.
Samovyšetřování prsů by měla jednou měsíčně provádět každá žena starší 25 let. Správnému postupu se lze naučit z nejrůznějších letáků, které bývají k dispozici u gynekologa či praktického lékaře. Po dosažení 40 let by navíc každé dva roky měla každá žena podstoupit mammografické vyšetření a od 50. roku by měla na mammograf docházet již každoročně.
Máte-li obavu z rakoviny prsu, můžete zavolat na telefonickou linku Fons vitae (Pramen života), kterou v rámci stejnojmenného programu prevence nádorových onemocnění prsu provozuje Česká společnost podpory zdraví. Cílem programu je motivovat ženy k pravidelnému samovyšetřování prsů, které vede k včasnému zachycení onemocnění a tím vyšší naději na uzdravení. Na pražském telefonním čísle 02/ 20 38 21 88 si můžete 24 hodin denně vyslechnout základní informace o tomto závažném onemocnění. Chcete-li se o svém problému poradit osobně, zavolejte na linku vždy ve středu mezi 18. a 20. hodinou. V tu dobu na vaše dotazy odpovídají lékaři - specialisté z pražských onkologických pracovišť. Během půl roku existence linky lékaři poradili a projevili podporu již desítkám lidí z celé republiky.
Reklama