Občas se to stane každému. Zatouží po tom strávit svoji dovolenou aktivně, sportovně, v pohybu. Ale málokdo z nás po celý rok pravidelně trénuje svoji kondici. Pak nastává to, co je celkem logické. Naše tělo, zvyklé vysedávat v kanceláři, v autě a v křesle u televize, je náhlým přísunem pohybu na dovolené tak šokováno, že nám vypoví službu, selže, prostě zkolabuje… Ale to přece nikdo nechce! Jak předejít tomu, aby z vás náhlý pohyb v rámci aktivní dovolené neudělal maroda? Zeptali jsme se cvičitelky Magdy Eliášové z Fitness Týn.
Už když plánujeme, že se v létě vydáme na sportovní dovolenou, měli bychom v dostatečném předstihu začít s mírnou sportovní zátěží třeba v nějakém fitness centru. Pokud se sportu nevěnujete pravidelně, měli byste tam začít chodit alespoň měsíc, čtrnáct dní před odjezdem, aby si vaše tělo na zátěž trochu zvyklo. Nejlepší je poradit se přímo na místě s trenérem na vypracování individuálního kondičního programu, můžete si i nechat doporučit nějaké vitaminové a minerální doplňky, které se vám na aktivní dovolené budou jistě hodit. Ve fitku se také naučíte správně dýchat, což se vám bude při sportu skvěle hodit. Vhodné je chodit běhat, pěstovat rychlou chůzi, jízdu na kole nebo na rotopedu apod.
Pokud jedete sportovat do teplejších krajin nebo do hor, počítejte s tím, že tam budou odlišné klimatické podmínky, což vaše tělo také pocítí jako zátěž. Zásadně platí, že byste neměli sportovat přes únavu nebo bolest, nepřeceňujte svoje síly ani ve vodě, ani na zemi. Nemuselo by se vám to vyplatit. Také je dobré držet se zásady, že tělo potřebuje třetí den relaxovat, aby obnovilo své síly a schopnosti, proto jeden den sportu na dovolené raději vypusťte, stejně tak v případě že se cítíte vyčerpáni se raději zřekněte jedné túry nebo hodiny cvičení, než abyste se mořili až k naprostému kolapsu organismu. Při aktivním pohybu a cvičení se svaly stahují, proto je třeba po každém cvičení dodržet sestavu uvolňovacích cviků, dobré je také každodenní plavání. Kdo má problémy s klouby, neměl by to se sportovní zátěží o dovolené přehánět. Stejně tak by měli být opatrní lidé s jinými zdravotními problémy, diabetici, srdcaři, alergici apod. Dodržujte pitný režim, největší sportovní zátěž absolvujte dopoledne, nebo večer, v horkém poledni byste si měli naordinovat odpočinek. Kromě pečlivého dodržování pitného režimu dávejte v letních měsících pozor na slunce, protože úpal či úžeh už skolil nejednoho nadšeného sportovce.
Reklama