Pálení žáhy (pyróza) je nepříjemný bolestivý pocit pálení za hrudní kostí, které se pohybuje od oblasti žaludku směrem vzhůru, do krku. Pravděpodobným vysvětlením pro bolest při pálení žáhy je styk kyseliny s nervovými zakončeními, když dochází k nadměrnému pronikání kyseliny do sliznice.
Pálení žáhy je častým příznakem nemoci nazývané refluxní choroba jícnu. Denně pálí žáha asi 7 až 10 % populace, celkem však postihuje až 30% lidí. Pálení žáhy trápí také skoro polovinu těhotných žen a z toho 25 % denně. U těhotných žen je ale důvod pro pálení žáhy jiný, fyziologický. Zejména ve třetím trimestru, kdy je plod velký a tlačí svými rozměry na orgány v matčině těle a způsobuje tak pocit pálení žáhy.

Jak zjistit, proč vás pálí žáha? Jestli se jedná o banální záležitost, nebo o vážné onemocnění? Nejspolehlivější vyšetřovací metodou je vyšetření endoskopické, kdy je možno pohledem vyšetřit sliznici a současně v případě potřeby odebrat drobné slizniční vzorky, ve kterých lze prokázat často zánět i tam, kde není viditelný zrakem. Před tímto vyšetřením ale musí pacient přesně svému ošetřujícímu lékaři popsat všechny obtíže. K dispozici jsou i další možná vyšetření.

Jak upravit stravu, aby vás nepálila žáha? Snížení objemu stravy, častější malé porce, nevhodné je polehávání po jídle a „noční mlsání“. Je vhodné individuálně vyloučit některé potraviny a nápoje, které snižují tlak dolního jícnového svěrače a které často vyvolávají pálení žáhy (např. česnek, tuky, alkohol, káva, čaj, kyselé džusy). Tlak dolního jícnového svěrače mohou snížit i některé léky (o jejich vhodnosti by měl rozhodnout ošetřující lékař). Z „jídelních“ opatření je třeba se vyvarovat situací, kdy dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku, také je vhodné zvýšit hlavovou část lůžka, snížit tělesnou váhu a nekouřit. Br>
Jaké jsou léky na pálení žáhy? Na pálení žáhy lékaři doporučují užívat léky působící místně a celkově. V místní léčbě jsou základem antacida (neutralizující léky), která okamžitě ruší účinnost kyseliny solné v žaludeční šťávě. Ale doba jejich působení je relativně krátká. Valná část nemocných, kteří nenavštěvují lékaře, užívá tuto léčbu poměrně dlouhodobě a úspěšně k rychlé úlevě od příznaků. Do této skupiny patří např. TUMS. Skupina léků, které působí celkově (redukující léky) se dělí na: prokinetika (léky upravující hybnost a posunující obsah směrem od úst do žaludku a dvanácterníku) a léky, které potlačují tvorbu kyseliny. Do této druhé skupiny patří tzv. antagonisté H2 receptorů a inhibitory protonové pumpy. Antagonisté H2 receptorů snižují výdej žaludeční kyseliny a tím snižují i objem žaludečního obsahu, a tak je zmenšován objem, který se vrací do jícnu. Do této skupiny patří kromě jiných léků i ZANTAC 75, který je u nás jediným volně prodejným lékem z této skupiny. Jedna tabletka tohoto léku zamezí překyselení žaludku na 10 – 12 hodin. Inhibitory protonové pumpy účinně potlačují tvorbu žaludeční kyseliny vytvářením blokády.

V některých těžkých případech je však třeba chirurgický zákrok.

Odborná spolupráce: MUDr. Karel Lukáš, CSc.
Reklama