
Pálení žáhy je častým příznakem nemoci nazývané refluxní choroba jícnu. Denně pálí žáha asi 7 až 10 % populace, celkem však postihuje až 30% lidí. Pálení žáhy trápí také skoro polovinu těhotných žen a z toho 25 % denně. U těhotných žen je ale důvod pro pálení žáhy jiný, fyziologický. Zejména ve třetím trimestru, kdy je plod velký a tlačí svými rozměry na orgány v matčině těle a způsobuje tak pocit pálení žáhy.
Jak zjistit, proč vás pálí žáha? Jestli se jedná o banální záležitost, nebo o vážné onemocnění? Nejspolehlivější vyšetřovací metodou je vyšetření endoskopické, kdy je možno pohledem vyšetřit sliznici a současně v případě potřeby odebrat drobné slizniční vzorky, ve kterých lze prokázat často zánět i tam, kde není viditelný zrakem. Před tímto vyšetřením ale musí pacient přesně svému ošetřujícímu lékaři popsat všechny obtíže. K dispozici jsou i další možná vyšetření.
Jak upravit stravu, aby vás nepálila žáha? Snížení objemu stravy, častější malé porce, nevhodné je polehávání po jídle a „noční mlsání“. Je vhodné individuálně vyloučit některé potraviny a nápoje, které snižují tlak dolního jícnového svěrače a které často vyvolávají pálení žáhy (např. česnek, tuky, alkohol, káva, čaj, kyselé džusy). Tlak dolního jícnového svěrače mohou snížit i některé léky (o jejich vhodnosti by měl rozhodnout ošetřující lékař). Z „jídelních“ opatření je třeba se vyvarovat situací, kdy dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku, také je vhodné zvýšit hlavovou část lůžka, snížit tělesnou váhu a nekouřit. Br>
Jaké jsou léky na pálení žáhy? Na pálení žáhy lékaři doporučují užívat léky působící místně a celkově. V místní léčbě jsou základem antacida (neutralizující léky), která okamžitě ruší účinnost kyseliny solné v žaludeční šťávě. Ale doba jejich působení je relativně krátká. Valná část nemocných, kteří nenavštěvují lékaře, užívá tuto léčbu poměrně dlouhodobě a úspěšně k rychlé úlevě od příznaků. Do této skupiny patří např. TUMS. Skupina léků, které působí celkově (redukující léky) se dělí na: prokinetika (léky upravující hybnost a posunující obsah směrem od úst do žaludku a dvanácterníku) a léky, které potlačují tvorbu kyseliny. Do této druhé skupiny patří tzv. antagonisté H2 receptorů a inhibitory protonové pumpy. Antagonisté H2 receptorů snižují výdej žaludeční kyseliny a tím snižují i objem žaludečního obsahu, a tak je zmenšován objem, který se vrací do jícnu. Do této skupiny patří kromě jiných léků i ZANTAC 75, který je u nás jediným volně prodejným lékem z této skupiny. Jedna tabletka tohoto léku zamezí překyselení žaludku na 10 – 12 hodin. Inhibitory protonové pumpy účinně potlačují tvorbu žaludeční kyseliny vytvářením blokády.
V některých těžkých případech je však třeba chirurgický zákrok.
Odborná spolupráce: MUDr. Karel Lukáš, CSc.
Nový komentář
Komentáře
Ťapina — #4 to ja jo
Pálení žáhy vůbec neznám. Buďto jsem to v životě neměla, nebo nevím, že to bylo ono.