Těhotná maminka si často dělá hlavu s tím, jestli může s miminkem v bříšku cestovat. Jestli může řídit auto, létat letadlem, jestli jí cesta příliš neunaví…
Každodenní cestování veřejnou dopravu je i pro těhotné samozřejmostí. Jen by maminka, pokud jí není dobře, či je autobus nacpaný nebo cesta trvá dlouho, měla požádat cestující, aby jí pustili sednout, i když na ní těhotenství ještě není vidět.
Také je lepší vyhýbat se, pokud to jde, MHD v období chřipek, kdy v dopravním prostředku půlka lidí kýchá a prská. Zejména v období prvního trimestru je chřipka či jiné virózy pro maminku a její malý plod nebezpečná.

Řízení auta Údajně potřebuje těhotná žena delší čas ke správné reakci v případě nehody auta. Kvalita řidičských schopností je ovšem mezi lidmi velmi různá a proto se nepovažuje předchozí tvrzení za dogmatické. Pokud se maminka na řízení cítí a je v pohodě ani netrpí nevolnostmi, klidně může auto řídit. Měla by si ale dát při cestě pozor, protože místo řidiče je díky nebezpečnému volantu pro ní velice rizikové. Při sebemenším nárazu jí hrozí úder do břicha právě o volant. Pokud velikost bříška nedovoluje pohodlné posezení za volantem, neměla by maminka řídit vůbec. Cestování ale dává těhotné mamince pocit svobody a bezpečí s tím, že může jízdu kdykoliv přerušit na rozdíl od cestování vlakem či autobusem. Může v klidu zastavit, protáhnout se, občerstvit se či si dojít na toaletu. Také se tím vyhýbá styku s ostatními cestujícími ve stísněném prostoru jako v autobuse.

Létání letadlem Let v letadle nepředstavuje pro matku ani pro dítě v bříšku žádné zvýšené riziko, jak si většina maminek myslí. Změny tlaku při letu nemají zásadní vliv na zvýšení rizika potratu, předčasného porodu nebo odtoku plodové vody. Letadla pro hromadnou dopravu – na rozdíl od lehkých motorových a bezmotorových letadel - mají navíc zařízení na vyrovnávání tlaku při letu. Většina leteckých společností žádá od nastávající maminky před nástupem na palubu letadla lékařské potvrzení o bezproblémovém průběhu těhotenství.

Pojištění na cestách Pojišťovny někdy dělají maminkám problémy s cestovním pojištěním a od sedmého měsíce nechtějí těhotné ženy pojišťovat vůbec, protože riziko porodu v zahraničí je velké a porod je drahá záležitost.
Reklama