Prsní žlázy se připravují na svoji funkci již v těhotenství. Působením placentárních hormonů se zvětšuje jejich žlaznatá část již v prvních měsících těhotenství. Estrogeny stimulují růst vývodné části žlázy, gestageny podporují spíše růst žlázové tkáně. Přibývá vaziva a tukové tkáně, zvyšuje se i prokrvení prsu. Bradavka s dvorcem se také zvětšují a tmavnou nahromaděným pigmentem. Na okraji dvorce se zvětšují Montgomeryho žlázky, které produkují tekutinu, která obsahuje látky, které prs přirozeně dezinfikují. Počáteční mlezivo se může tvořit již od třetího měsíce těhotenství, jeho tvorba je však individuální, některé mamince se objeví dřív, některé později.

Jaká je podle odborníků doporučená péče o prsy v době kojení a těhotenství?
Těhotná maminka by měla dodržovat dostatečnou hygienu prsou, pokud jí začne vytékat z bradavek předporodní „mlezivo“, měla by nosit v podprsence lehce vyměnitelné hygienické prsní vložky. Stejně tak kojící matka by měla nosit vhodnou podprsenku k podpoře nalitých prsou a v ní čisté, prodyšné často měnitelné vložky k udržení bradavek v suchu. Kromě denní hygieny není nutná žádná jiná péče o prsy ani bradavky. Zvláště jejich "dezinfekce" před kojením, časté mytí mýdlem a používání olejů a kosmetických krémů škodí matce a ani neprospívá dítěti. Doporučuje se jen používání speciálních mastí, které mamince doporučuje lékař, pokud má poraněné bradavky.

Prsní vložky pro bezpečí i pohodu maminky
Těhotenství a posléze i mateřství je pro ženu velká změna. V souvislosti s těhotenstvím a kojením se proměňují i prsy. Mateřské mléko je ta nejlepší výživa pro každé miminko. I tak na první pohled samozřejmou věc, jako je kojení, se však musí maminka i děťátko naučit. Velmi důležité je zejména správné přikládání k prsu. Tvorbu mléka ovlivňuje sání miminka; k prsu by se proto mělo přikládat co nejčastěji. V této době by také maminky měly prsům věnovat zvýšenou péči. Před kojením je nutné je omýt pouze čistou vodou bez mýdla. Mlékovody v prsou se také vždy musí dobře vyprázdnit (kojením nebo odstříkáním), aby nedocházelo k možnému zadržování mléka, které může vést i k zánětu prsu.
Pro běžnou hygienu se také vyplatí si do podprsenky pořídit speciální prsní vložky, jež spolehlivě zachytí unikající mléko. Kojící maminky mohou využít např. Fixies prsní vložky od společnosti HARTMANN-RICO. Anatomicky tvarované prodyšné vložky s povrchem z netkaného textilu poskytují jak příjemný pocit při nošení, tak i naprostou diskrétnost.

Právě se můžete zúčastnit soutěže o 5 balíčků od Hartmann Rico, kde najdete tyto prsní vložky a ještě malé překvapení! Stačí jen odpovědět na soutěžní otázku a tak se dostat do soutěže, ve které 5 čtenářek bude odměněno!