Bez slunce by nebylo života. Člověk jeho svit potřebuje ke zdravému vývoji svého těla, ale také pro dobrou náladu. Všeho moc ale škodí. A to platí i pro slunce. Nejvíce jsou slunečním zářením ohroženy děti. Jsou více mimo dům než dospělí, takže mohou být vystaveny až trojnásobné dávce slunečního záření. Když se kůže spálí, objeví se na ní po několika hodinách od slunění silné zarudnutí, doprovázené pálením, někdy je kůže oteklá, v těžších případech s puchýřky. Zvláště u dětí může současně dojít k celkovému přehřátí s teplotou, zvracením a bolestmi hlavy.
Obranyschopnost kůže proti ultrafialovému záření lze zvýšit použitím tzv. sunscreenů - přípravků jako opalovací krémy, mléka, gely i spreje, které podle výšky ochranného faktoru umožňují prodloužit pobyt na slunci, aniž by se kůže spálila. Účinnost krémů se snižuje po koupání a při zapocení. Krémy označené jako water-resistant ztrácejí účinnost za 40 minut po koupání, krémy water-proof za 80 minut. Proto je třeba aplikaci opakovat. Například hydratační opalovací mléko Johnson´s SunCare Kids je mimořádně odolné vůči vodě, písku a potu, je nemastné a snadno se nanáší a součástí jeho složení je speciální „štít“ proti UVA/UVB, komplex hydrolipidů navíc udržuje dětskou pokožku hydratovanou.
Nejmenší miminka, zhruba do půl roku, by na sluníčku neměla být vůbec, je lépe je chránit oděvem a ponechávat ve stínu. Malé děti do 12 let by neměly používat gely ani spreje, které mohou způsobit podráždění kůže a očí. Ochranný faktor vhodný pro dětskou pokožku je minimálně 15. Je prokázáno, že pravidelné používání ochranných krémů během dětství a dospívání výrazně snižuje riziko melanomu i jiných kožních nádorů. Kromě opalovacích prostředků je třeba dbát, aby děti nosily v létě vhodné oblečení (nezapomínejte na brýle a klobouk) a aby nepobývaly na slunci v době 10 do 15 hodin. Pak si děti svoje prázdniny užijí bez nepříjemností v podobě spálené pokožky.
Reklama