Nové lékařské výzkumy uveřejněné v USA minulý týden přinášejí další důkazy toho, že přejídání se vedoucí k obezitě je pro naše zdraví mnohem ničivější než celoživotní kuřáctví nebo nemírné pití alkoholu. Výzkum byl proveden na vzorku téměř deseti tisíc Američanů a ukázal, že obezita má na svědomí prokazatelně větší zdravotní problémy a zhoršení života, než výše zmíněné neřesti, a dokonce jsou na tom obézní tj. blahobytně vypadající lidé zdravotně hůře než lidé trpící bídou. Pokud se budeme držet čísel, tak 36% dotázaných přiznalo svoji nadváhu a 23% dokonce obezitu, přitom 14% procent respondentů se hlásí mezi chudé, 6% bylo pijáků a 19% pravidelných kuřáků.
Odborníci přitom varují, že počet obézních lidí v USA neustále přibývá a že se obezita stává problémem veřejným. Stejně, jako před časem tato země zaútočila proti fenoménu kouření, měla by teď podle lékařů zatočit s obezitou. Například prostřednictvím různých národních programů a zdravotních doporučení upozorňujících na vážná rizika a apelující na zdravější životní styl a stravování.
Z rozhovorů s účastníky šetření vyplynulo, že ačkoli kouření a nadměrné pití alkoholu způsobují závažné zdravotní komplikace, jsou tyto potíže menší než ty, které má na svědomí obezita. Ta bývá příčinou srdečních a cévních onemocnění, cukrovky, vysokého krevního tlaku a některých druhů rakoviny. Zároveň také výrazně zhoršuje celkovou kvalitu života. I když se lékaři shodují na tom, že i poměrně malé snížení hmotnosti obézních osob může vést ke zlepšení jejich zdravotního stavu a života, stejně je pozorována spíše opačná tendence, protože lidé tloustnou a tloustnou. A pokud k tomu ještě píjí a kouří....
I když na oplácané Američany sice ještě tak docela nemáme, také česká populace očividně přibírá na váze a pohodlný život spojený s přemírou jídla a minimem pohybu ochotně vyměňuje za zdravý a plnohodnotný život.