Po porodu miminka nastává doba, kdy se tělo pomalu vrací do „normálu“. První dny po porodu může mít žena určité potíže, někdy i bolesti. Některá maminka je natolik v pohodě, že vůbec nevypadá, že by byla několik hodin po porodu, ale některá ne.

Co vás může po porodu nejspíše potkat?
Poporodní bolesti
Po porodu může mít žena křeče v břiše, zvláště při kojení. Bolesti břicha při kojení jsou ale známkou toho, že se děloha „zmenšuje“, při kojení se totiž vylučuje hormon, který správné zabalení dělohy urychluje. Je jasné, že bříško, které se z obřích rozměrů vrací do své původní polohy, „pracuje“ a někdy to matka cítí jako bolestivé.

Bolestivé močení
Je normální, že několik dní po porodu žena močí více než běžně, z těla se vylučuje nadbytečná tekutina, která se zde nahromadila během těhotenství. Močení může být z počátku bolestivé kvůli stehům. Snažte se vymočit co nejdříve po porodu. Pokud se vám uleví, klidně si připravte teplou příjemnou lázeň a vymočte se do vody. Potom se dobře omyjte. Pokud máte stehy, je také příjemné močit při sprchování genitálu teplou vodou. Proud vody zabraňuje styku moči s ránou a ta neštípe.

Krvácení
Vaginální krvácení trvá po porodu dva až šest týdnů. Většinou skončí dřív, pokud matka kojí. Z počátku je silnější, postupem slábne do hnědavého „čistícího“ výtoku. Není dobré používat poševní tampóny, pokožka a sliznice potřebují dýchat a správně vylučovat vše, co má z těla odejít.

Stehy
Lékaři musí většinou při porodu nastřihnout rodící ženě hráz, aby miminko dobře prošlo a kůže se sama neroztrhla. Je lepší, když odborník hráz čistě nastřihne a zašije ránu, než když pak musí srůstat roztrhlá rána. Hojení i srůstání je snazší po nástřihu. Stehy většinou den či dva pobolívají, matka šití cítí při chůzi a je pro ní obtížné si sedat na stranu, kde je zašitá. Musí si sedat opatrně, aby ránu pnutím nedráždila. Stehy se musí udržovat v čistotě častým sprchováním. Bolestivost se zklidní, přiložíte si na poraněné místo sáček s ledem či hojivou mast, kterou vám ochotně připraví sestra v porodnici. Po týdnu, pokud stehy nejsou vstřebávací, lékař stehy odstraní a zkontroluje ránu.

Stolice
Většina matek několik dnů po porodu nemá potřebu jít na stolici. Je to také tím, že při porodu měla klystýr a vyprázdnila si střeva. Je dobré pít hodně tekutin a jíst stravu s vyšším obsahem vlákniny, aby střeva začala normálně pracovat. Při nutkání jít na WC, jděte ihned, ale nenamáhejte se a netlačte. Je velmi nepravděpodobné, že by se stahy poškodily, odborníci radí pro lepší pocit si při vyprazdňování přidržovat na šitém místě vložku.
Reklama