Cítíte se asi jako přefouknutý balón. Je vám většinou těžko, každý pohyb stojí mnoho sil. Máte před sebou porod. Máte z něho sice podvědomý strach, ale těšíte se na to, jak se vám uleví, jakmile bude miminko na světě. Kůže na bříšku je napjatá a svědí. Bříško už je tak velké, že jen obtížně nalézáte pohodlnou polohu. Dělá vám problém vstát z vany a zavázat si tkaničky. Ve spánku se vám hledá těžko příjemná poloha. Nemáte většinou chuť na sex. Tak to jsou příznaky posledního měsíce před porodem.
Miminko je už dost veliké, takže v bříšku nemá dost místa, i jeho pohyby jsou zřídkavé. Délka dítěte je již kolem 45 cm, váha se pohybuje mezi 2,5 kg a 3,5 kg, některá miminka jsou už pěkně buclatá. V posledních týdnech se vám může stát, že již nepřibíráte nebo naopak trochu shodíte. Je to způsobené tím, že dítě je již dost zralé a „čeká“ na porodní bolesti a stahy. Děložní čípek se stává vláčným a připravuje se na porod. Někdy se také objevují „poslíčci – první stahy“, které však zmizí. Od porodních bolestí se tyto stahy liší tím, že nejsou pravidelné.

Jaký je celkový váhový přírůstek? Z čeho se skládá?
Nejčastější váhový přírůstek za celou dobu těhotenství je cca 10 až 12 kg. Je ale časté, že maminka přibere podstatně více, je to velice individuální. Není ale nutné se kvůli přibraným kilům stresovat, to je nutná součást těhotenství.

Celkový váhový přírůstek lze takto rozdělit:
9% přibrané váhy váží placenta
11% přibrané váhy váží plodová voda
20% přibrané váhy váží děloha, prsy, hýždě, nohy (tělo zadržuje daleko větší množství vody než normálně)
22% krev a jiná tekutina
38% váhy tvoří samotné miminko
Reklama