Každé miminko, ať už vypadá jak chce, je pro maminku tím nejkrásnějším. Zvláště první okamžiky, kdy matka spatří svůj poklad, který nosila devět měsíců v bříšku, patří mezi nezapomenutelné okamžiky jejího života.
Jaké je miminko hned po narození?
Některá miminka mají velké množství vlásků a jsou chlupatá. Chlupatá jen jemně, nevypadají jako zvířátko :). Tělíčko je pomačkané a někdy je hlavička mírně zploštělá. Některá miminka také šilhají. Nemějte ale obavy, spíš to berte s humorem a neberte si příliš k srdci, že se děťátko, které je pro vás nejkrásnější, může někomu nelíbit. Miminko splní vaše očekávání a všechny počáteční estetické nezdary rychle překoná.
Pokožka miminka je nejdřív – okamžitě po narození červenofialová, první dny po porodu většina dětí zežloutne, postupně zbledne a zrůžoví.
Hlavička miminka může být trošku zdeformovaná, někdy se podobá víc kuželu než kouli, protože měkké lebeční kosti se musely přizpůsobit úzkým porodním cestám. Na hlavičce můžeme nahmatat dvě fontanely – měkká místa, kde lebka teprve doroste.
Pupík vypadá po narození jako podivný pahýlek, který se ale zahojí a nepotřebné odpadne. Většinou při propuštění z porodnice má miminko pupíček zahojený.
Obličej miminka bývá ze začátku svraštělý, některá miminka vypadají jako důležití stařečci. Některá miminka mají šilhající a oteklý výraz. Nebojte se, všechno se teprve vytváří a miminka se musejí „vylízat“ z porodu, kdy se tlačily na svět. Obličej splaskne, vrásky se narovnají a miminko vypadá k světu. Pokud by ale miminko šilhalo dlouhou dobu, upozorněte lékaře.
Péče o nehty je důležitou součástí celkové péče o novorozence. Nehty na droboučkých prstících jsou velice tenké a ostré a rostou překvapivě rychle. Některá miminka se šermujícími ručkami dokáží i poškrábat. Je dobré je dvakrát týdně stříhat a to velmi opatrně! Používá se dětský jemný pilníček a nůžky na nehty, nehty se stíhají nejlépe, když miminko spí.