Vyžadují prsy v době kojení nějakou zvláštní péči?
Kojící matka by měla nosit vhodnou podprsenku k podpoře nalitých prsou a v ní čisté, prodyšné vložky(často měnitelné) k udržení bradavek v suchu. Kromě denní hygieny není nutná žádná jiná péče o prsy ani o bradavky. Zvláště jejich "desinfekce“ před kojením. Časté mytí mýdlem a používání olejů a kosmetických krémů škodí matce a neprospívá dítěti. Podporuje se tak i nyní dosti častý vznik onemocnění některou z plísní, zejména kandidou.

Slyšela jsem, že dítě vypije potřebné množství mléka během 5 - 10 minut. Je to pravda?
Nelze generalizovat na všechny děti. Starší zkušené děti většinou již pijí kratší dobu, ale děti, které se učí, nepijí zpočátku účinně a proto potřebují být u prsu delší dobu. Získání dostatečného množství mléka závisí i na funkčnosti vypuzovacího reflexu, tzv. let down reflexu. Zatímco u některých matek funguje tento vypuzovací reflex od počátku dobře, jiné mají tento reflex méně vyvinutý. Známkou, že se dítě dostatečně napilo, je to, že u prsu usne a má zcela relaxované horní končetiny.

Co určuje častost pití dítěte, množství nebo složení mléka pokud jde o mateřské mléko či formuli?
U kojených dětí se rychleji vyprazdňuje žaludek než u dětí živených formulí, přibližně 1,5 hodiny kojených dětí proti 4 hodinám dětí nekojených, což je způsobeno menší velikostí molekul bílkovin mateřského mléka. Zatímco množství je jedním z faktorů, který určuje častost krmení, druh mléka hraje také významnou roli. Studie dokazují, že kojené děti vyžadují častější kojení ve většině případů.

Musí při každém kojení matky kojit stále z obou prsů?
Je mnohem důležitější nechat dítě, aby vypilo jeden prs do konce, než aby pilo současně z obou prsou. Zadní mléko se uvolňuje postupně vyprazdňováním prsu. Některé děti přiloženy předčasně k druhému prsu získají jen přední mléko, které má méně kalorií, což vede k nespokojenosti dítěte a k neprospívání. V prvních týdnech mnohé matky nabízejí oba prsy při každém kojení, aby zajistily dostatečný přívod mléka.

Když dítě neprospívá, je důvodem nedostatečná kvalita mateřského mléka?
Studie prokázaly, že dokonce i podvyživené matky jsou schopny produkovat dostatek kvalitního mléka pro normální prospívání dítěte. Většina případů neprospívání má za důvod nedostatečné pití nebo zdravotní problémy dítěte. Je dobré zkontrolovat správnou techniku kojení, protože častá neznalost chyb při kojení brání správnému přisátí miminka a správnému kojení. Odbornou radu by měl mamince poskytnout lékař, nebo může maminka využít Horké linky kojení (02/6108 2424).

Matka musí pít mléko, aby produkovala mléko a měla ho dostatek?
Zdravá výživa se zeleninou, ovocem, cereáliemi a bílkovinami je dostatečná, aby matka produkovala mléko. Kalcium se dostává z jiné stravy jako zelená zelenina, semena, ořechy a ryby. Žádný jiný druh savců nepije mléko, aby produkoval mléko.

Proč chce nasycené dítě ještě prs?
Zkušené kojící matky vědí, že vzor kojení a potřeby dítěte se mění. Některé děti potřebují kojení jenom, když mají hlad, jiné zase potřebují dodatečně kojení, ačkoliv nejsou moc hladové. Děti také mohou chtít prs, když jsou osamocené, ustrašené nebo mají bolesti.

Zpracováno podle podkladů, které dodala Laktační liga.