Deset nejdůležitějších druhů potravin pro maminky, které čekají miminko:

1) Mléko, jogurty, sýry jsou zdrojem vápníku.
2) Syrová a čerstvá zelenina je zdrojem vitamínu C, kyseliny listové, potřebné zejména v prvním trimestru.
3) Libové maso obsahuje bílkoviny a železo.
4) Pomeranče a citrusy mají v sobě nejen zdroj vitamínů, ale také vlákninu.
5) Játra (v malém množství), protože jsou bohatá na bílkoviny a železo.
6) Drůbež je zdrojem bílkovin a železa.
7) Mořské ryby mají zásobu jódu, vápníku a železa.
8) Celozrnný chléb a pečivo je bohaté na vlákninu, vitamín B a kyselina listovou.
9) Celozrnné těstoviny a rýže natural má v sobě mnoho živin a vlákninu.
10) Ořechy a sušené ovoce jsou zdrojem důležitých vitamínů a minerálů.

Doplňky potravy
V prvních třech měsících se doporučuje užívat přípravky, které obsahují kyselinu listovou. Při riziku anémie vám lékař může předepsat přípravky obsahující železo, ale většinou je předepisují všem těhotným. Hlavně platí zásada pestrého jídelníčku!

Pozor na sůl!
Většina lidí má sklony k nadměrnému solení potravin a jídel. V těhotenství je důležité snížit přísun soli, protože její nadbytek může napomáhat vzniku různých otoků, které jsou nepříjemné.

Dostatek tekutin!
Dostatečný přísun tekutin je pro budoucí maminky důležitý, protože udržuje ledviny v dobrém stavu a zabraňuje zácpě. Nevíce se doporučuje nějaká nebublinková voda, pokud pijete minerálky je nutné je často střídat.

Nebraňte se chutím!
Každá maminka vzpomíná po porodu s úsměvem na podivné chutě. V těhotenství je zcela běžné, že maminku přepadne neodolatelná chuť na některá jídla. Neomezujte se a dejte průchod svým chutím a dopřejte si vše, na co máte zrovna chuť. Obzvlášť v prvním trimestru, kdy je většině maminkám špatně, je chuť na něco dobrého dobrým znamením.

Nebojte se kil navíc!
Je naprosto normální, že těhotná žena při očekávání svého potomka přibere až 12 kg. Pokud se nepřejídáte, nestresujte se z kil, která jsou navíc. Po porodu je zase shodíte. Nezapomínejte, že samotné miminko, plodová voda, nadbytek vody v těle, zvýšený obsah krve a nalité prsy něco vážit musí, takže to co, přibíráte nemusí být nutně podkožní tuk.