Jaro je v plném proudu a blíží se opět doba vytoužené dovolené pro většinu z nás. Kabáty visí ve skříni, oblékáme lehčí oděv, ve kterém se často nemilosrdně rýsují tukové faldíky. Co dělat, aby naše tělo vypadalo lépe a přitom se nemuselo trápit hlady?
Úspěch spočívá ve vyváženém jídelníčku, dobrém pitném režimu a přiměřené fyzické aktivitě. Začneme stravou. Ta by měla být pestrá a chutná, složená z cca 55 - 60% sacharidů, 15% bílkovin a maximálně 30 - 35% tuků. Rozhodně není dobré hladovět, naopak 5 menších porcí jídla lze doporučit. Pro pozvolnou redukci doporučuji dietu kolem 5000 kJ, což je 1200 kcal denně. Dbáme na každodenní přísun ovoce (150 - 200g) a zeleniny (cca 350g). Mléčné výrobky, maximálně dvě porce denně, volíme zásadně nízkotučné, riziko představují hlavně tučné a tvrdé sýry, šlehačka a smetanové výrobky. Dáváme přednost bílému masu, tj. drůbeži a rybám, které hlavně grilujeme, pečeme v alobalu, připravujeme na teflonu, ale nesmažíme. Přílohy jíme v omezeném množství, cca polovinu restaurační porce. Pokud máme chuť na hranolky, pečeme je v troubě nasucho. Chuť na sladké lze zahnat ovocem nebo müsli tyčinkou. Během dne si zakážeme uždibovat a rovněž večer u televize zapomeneme na chipsy, oříšky a sušenky, ale úhledně připravený zeleninový salát můžeme jíst bez obav.
K pití se doporučuje především dobrá voda, minerálky, ovocné neslazené čaje, v omezeném množství můžeme i ovocné ředěné džusy či tzv. light limonády, které jsou slazené aspartamem. Je třeba vypít alespoň 2 l tekutin denně!
30 minut aerobního pohybu denně, např. chůze, stačí.

MUDr. Pavla Myslíková