Víte, že voda může být nejen prostředkem k osvěžení, ale i výborným cvičebním nástrojem? Protože má 7 - 12krát větší odpor než vzduch, nemůžete v ní provádět pohyby švihem, ale nutí vás cvičit pomalu, pozorně a všechny pohyby se dějí tahem, což znamená pro vaše tělo větší svalové vypětí. Tím je cvičení účinnější. Další výhodou cvičení ve vodě je to, že klade tělu ve všech místech stejný odpor, což znamená, že procvičujete všechny svaly rovnoměrně, aniž by vám pomáhala gravitace. Nadlehčení těla ve vodě je další výhodou, neboť cvičení tolik nezatěžuje klouby a vazy. Voda je pro své vlastnosti vhodným cvičebním prostředím i pro těhotné ženy nebo starší lidi.
Plavání
Plavání je vhodné na celkové udržení kondice a pro pevnou a štíhlou postavu. Zapojujeme při něm všechny svalové skupiny a můžeme spálit až 100 kalorií za minutu – záleží na tempu.
Chůze
Chůzí byste měly začínat, pokud jste ve vodě neprováděli dosud žádná cvičení kromě plavání. Je to skvělý prostředek k odbourávání tuků, ale musíte chodit ve vodě, která vám sahá minimálně pod prsa, aspoň 20 minut svižným tempem.
Běh
K běhu v hluboké vodě se používá speciální pás, kterým se připevníte, abyste viseli na místě. Nohama pak provádíte pohyby jako při běhu na suchu. Opět je to velmi účinný prostředek k zeštíhlení, a navíc netrpí nijak vaše klouby.
Vodní aerobik
Oproti „suchému“ má výhody opět v rovnoměrném procvičování celého těla. Cvičení spočívá v sestavách, které zahrnují protahovací, zahřívací i další prvky jako klasický aerobic, ale z již zmíněných důvodů je mnohem účinnější, a především zdravější pro celou svalovou i kloubní soustavu vašeho těla.
Dýchání při cvičení ve vodě
Dýchání ve vodě má svá specifika, nádech musí být slabší, výdech naopak intenzivní a dlouhý. Při nádechu dochází ke zpevňování svalů, zatímco při výdechu svaly uvolňujeme.