Určitě máte podobné zkušenosti – máte malé miminko a vaše matka, tchyně, babička má spoustu starostí, jestli o své děťátko pečujete, jak se patří. Kromě toho, že vám babičky doporučují, abyste sebe i své dítě přecpávaly, protože jenom dítě s tisíci záštipci je zdravé, tak je jistě úhelným kamenem babičkovských rad oblékání. Tady spíše navlékání miminka. Nabalování do košilek, kabátků, svetříků, čepiček a zavinovaček, přestože venku šílí slunce a teplota vzduchu je 30 stupňů ve stínu.
Tady je vaší mateřskou povinností zavzdorovat. Příliš nabalené miminko vystavujete mnoha možným potížím. Přehřáté dítě může v nejlepším případě získat opruzeniny, v horším případě pak může mít úpal, který se projeví průjmem, nevolností a následnou dehydratací.
Je důležité si uvědomit, že miminko je stejným člověkem jako vy. Po nutné aklimatizaci, kterou dítě prožije v několika prvních dnech či týdnech po porodu, má dítě téměř stejné tepelné nároky jako dospělý. Je jisté, že jeho kůže je velmi slabá a jemná, a protože má ještě velmi malou vrstvu tuku, který by je hřál, a v podstatě se nehýbe, nesmíme nechat miminko prochladnout. V chladnějších letních dnech mu tedy přidáme jednu vrstvu navíc, než bychom si oblékali my. V horku, když leží v kočárku, kam nezavane ani vánek, však nemá smysl dítě nabalovat. Nechte je klidně rozbalené ve sluneční teplé lázni, samy poznáte, kdy je dítě spokojené.
Babička zcela jistě namítne, že má děťátko studené ručičky, tak je třeba je rychle obléci, ale vy si musíte uvědomit, že teplota rukou není v tomto případě spolehlivým indikátorem celkové teploty, miminka nemají prostě tak prokrvené ručičky jako větší děti.
Dáváme pouze pozor na průvan, ve kterém by mohlo dítě prostydnout i v teplých dnech, a naopak na přímé sluneční světlo. Dítě přímému slunci nikdy nevystavujeme právě proto, že má velmi jemnou pokožku, takže slunce by je mohlo vážně spálit.