Za dobu devíti měsíců, kdy se v mamince rodí nový život, reaguje tělo na neobvyklou zátěž po svém. Někdo má těhotenství takové, že skoro ani neví, co potíže jsou, ale někdy dokáží obtíže opravdu potrápit. Jaké jsou nejběžnější a jak se zachovat? Máme pro vás několik rad:

Oteklé kotníky a prsty: Menší otoky v těhotenství jsou normální, tělo zadržuje nadbytek vody. Není důvod k obavám. Nepatrné otoky kotníků, zvláště za horkého počasí a na sklonku dne jsou normální. Raději si sundejte prstýnky, protože otoky se objevují i na rukou.
Co s tím? Často odpočívejte s podloženými nohami a snažte se mírně cvičit. Každý prst zvlášť procvičujte a protahujte. Pokud by byly otoky větší, navštivte lékaře, mohly by signalizovat vážnější komplikaci.

Křečové žíly: Objevují se spíše v pozdějším stádiu těhotenství, navíc spíše u nadváhy a při rodinné dispozici. Potíže se mohou zhoršovat, pokud dlouho stojíte nebo sedíte se zkříženými nohami. Žíly mohou bolet a vystupovat pod kůží.
Co s tím? Často si pokládejte nohy nahoru a odpočívejte. Při spánku udržujte nohy pokud možno ve vyšší poloze podložené. Používejte stahující punčochy a navlékejte si je ještě něž opustíte lůžko.

Únava: Únava je způsobena přirozeně většími požadavky na organismus.
Co s tím? Nepřetěžujte se, spěte jak potřebujete v rámci možností a klidně spěte i odpoledne.

Krvácení z dásní: V době těhotenství jsou dásně měkčí a citlivější. Dásně krvácejí hlavně při čištění zubů zubním kartáčkem.
Co s tím? Základem prevence kazivosti je důkladné čistění zubů a použití zubních nití. Je dobré hned ze začátku těhotenství navštívit zubaře aby provedl prohlídku.

Mdloby: V těhotenství má většinou maminka nízký tlak, proto bývá větší sklon k omdlení.
Co s tím? Pokud cítíte závrať, studený pot a motání, co nejdříve si sedněte na zem nebo do podřepu a skloňte hlavu mezi kolena. Zůstaňte tak, pokud se vám neudělá lépe. Je lepší nechodit nikam sama, zejména na nákupy, kde je fronta.

Špatné držení moči: Je způsobeno tím, že svaly dna pánevního jsou slabé a rostoucí dítě tlačí na močový měchýř. Moč může spontánně odcházet, když utíkáte, při kýchnutí nebo při smíchu.
Co s tím? Choďte častěji močit. Pravidelně tyto svaly procvičujte a posilujte. Vyvarujte se zácpy a nezvedejte těžké věci.