Pro většinu lidí je představa stresovaného člověka spojená s uštvaným manažerem, obchodníkem nebo politikem, pro něž je život řetězem strachů, nervů a neutuchajících nezdravých pracovních obědů a večeří. Málokdo by dokázal pochopit, že čerstvá maminka s miminkem nebo novopečený důchodce, který užívá po celoživotní rachotě zasloužený odpočinek, mohou být rovněž vystresovaní chudáci. Stejně tak mladý pár s dětmi, kterému v zásuvce přibývají geometrickou řadou nezaplacené složenky. Proč tomu tak je? Protože se musí vyrovnávat ze zásadní, i když třeba pozitivní, životní změnou nebo musí čelit permanentnímu tlaku okolností.
Jen tak pro zajímavost: Vědci v 70. letech změřili stres v závislosti na životních změnách a sestavili tabulku, v níž na prvním místě stojí úmrtí partnera s hodnotou stresu 100, následuje rozvod – 75, mezi dalšími položkami najdeme ztrátu zaměstnání – 47, nový člen v rodině – 39, povýšení v zaměstnání – 29, příprava na Vánoce – 12 a tabulka končí menším porušením zákona se stresovým faktorem 11.
Stres sám o sobě není nemoc, ale je třeba se mu naučit čelit. Jaké příznaky může mít člověk, který je vystaven dlouhodobému stresu? Bolest v šíji, bolest zad, bolest hlavy, skřípání zubů, pocit „knedlíku v krku“, chvění, neurotický nepatřičný smích, tiky. Pokud neberete tato příznaky vážně, mohou přejít do další fáze skutečných fyzických obtíží, jako jsou migrény, zvýšený krevní tlak, zažívací obtíže, poruchy spánku, mdloby a závratě, bušení srdce a pocení. Nebo se mohou projevit jako psychické problémy v podobě depresí, pocitů úzkosti a ztrátou energie.
Jestliže na sobě tyto příznaky zjistíte, je třeba zjistit, které stresové faktory na vás mají zničující vliv a snažit se je eliminovat. Napište si seznam možných stresových situací ve vašem životě, například placení složenek, hádky v rodině, potíže v práci, střet s autoritou, hlučné prostředí, nedostatek volného času a sledujte svoje reakce na ně. Zjistíte, že reagujete třemi možnými způsoby:

1. Útok: Snažíte se s problémy vyrovnat čelem, okamžitě a rychle a za každou cenu – tak to řeší lidé, kteří jsou energičtí a neumějí odpočívat. Výsledkem těchto reakcí mohou být v pozdějším stadiu žaludeční vředy nebo srdeční obtíže.
2. Útěk: Problémům se vyhýbáte, nemyslíte na ně, necháváte na druhých, aby je za vás řešili – takový postoj může vést v extrému až k úplné závislosti na druhých.
3. Pasivita: Se stresem vůbec nebojujete ani před ním neutíkáte, prostě jej přijímáte a necháte se drtit. Lidi s pasivním přístupem častěji postihují nehody a onemocnění a rovněž se stávají oblíbenými terči rozličných náboženských sekt.

Když zjistíte svůj způsob reakcí, pokuste se je zmírnit – posunout více „do středu“, kdo utíká, ať se snaží trochu řešit, kdo útočí, měl by umět na problémy i někdy zapomenout. Pasivní musí v sobě najít trochu odporu a rozhodnosti. Lehko se to řekne, ale hůře provádí. K přiměřenějším reakcím by měl přispět zdravější životní styl, vyvážená strava, umění odpočinku a relaxace.
Alternativní medicína nám nabízí tato řešení:
Můžete užívat nálevy z citronu, heřmánku, šanty kočičí a lipového květu, zařaďte do jídelníčku oves a užívejte třezalku, kozlík lékařský a prvosenku jarní. Homeopaté předepisují Igbatii 30 – na následky šoku po nešťastné události, Nux vomica 40, pokud jste přepracovaní a máte zažívací potíže, a na skleslost prý pomáhá Ac.phos.

Jak se stresem bojujete vy? Co je pro vás stresujícím faktorem? Útočíte, nebo utíkáte? Napište nám svoje názory.
Reklama