Teprve v posledním desetiletí se lékaři více věnují tomu, co by se dalo zjednodušeně nazvat „mužský přechod“. Věda, která se touto problematikou zabývá, se jmenuje andrologie. U starších mužů se sice nejedná o tak náhlé o prudké změny, jaké zažívají s nástupem menopauzy ženy, problémy přicházejí postupně a pomalu, přesto může tzv. andropauza dost výrazně poznamenat jejich život, spokojenost, duševní pohodu a mnohdy i fyzické zdraví.
Stejně jako u žen se potíže objevují s poklesem hladiny některých hormonů v těle (u mužů se jedná zejména o hormon zvaný testosteron) v souvislosti s přibývajícími léty. Čeho by si tedy pánové (především ti nad padesát let) měli všímat? Varovnými signály jsou únava, nespavost, deprese, rozmrzelost, pasivita, zhoršení paměti a učení, neschopnost se soustředit, problémy s erekcí, nedostatečná chuť k sexu, zhoršené prožívání orgasmu, předčasná nebo naopak nepřicházející ejakulace… Prostě najednou se člověku žije tak nějak hůř. Ale nejde jen o subjektivní prožívání. Jde také o zdraví. Nedostatek hormonů v těle mužů po padesátce totiž s sebou může přinášet taková závažná zdravotní rizika, jako je osteoporóza, kornatění tepen nebo srdeční a mozkové příhody.
Co by měli tedy pánové, kterým není lhostejno, jak prožijí podzim svého života, udělat? Pakliže už jim bylo padesát, měli by nejméně jednou za rok vyhledat svého praktického lékaře (případně rovnou androloga, urologa, sexuologa nebo endokrinologa) a nechat si změřit hladinu testosteronu v krvi, zároveň nezaškodí preventivní vyšetření prostaty, případně další užitečná vyšetření. A v případě, že mají jakékoliv zdravotní nebo sexuální problémy, svěřit se s nimi lékaři. Nestydět se. Protože věci se nikdy samy od sebe nevyřeší.
„Muži by se neměli za své problémy stydět,“ říká náš přední androlog MUDr. Vladimír Kubíček, CSc., primář Centra andrologické péče v Českých Budějovicích a v Centru reprodukční medicíny GEST v Praze. „Pokud jsou totiž jejich potíže způsobeny nedostatkem pohlavních hormonů, může se tento deficit dříve nebo později nepříznivě odrazit i na jejich psychickém a fyzickém stavu.“
„Pokud u mužů diagnostikujeme nižší hladiny testosteronu a nasadíme hormonální substituční léčbu, obvykle se do tří až šesti týdnů zlepšuje nejen jejich pohlavní život, ale ustupují i ostatní jmenované problémy. Dlouhodobá hormonální léčba navíc znamená prevenci mnoha závažných onemocnění a zlepšení kvality života,“ dodává MUDr. Mirka Jonášová působící v Centru reprodukční medicíny GEST a v Sexuologickém ústavu Univerzity Karlovy.

Jestli vás problém „mužského přechodu“ zaujal a chcete se o něm dozvědět více, případně přes internet položit lékařům nějakou otázku, podívejte se na zajímavé stránky www.andropauza.cz, které právě v těchto dnech zahájily svůj provoz.
Reklama