Kojení je nejpřirozenější způsob výživy novorozenců od doby, kdy vzniklo samo lidstvo. Neschopnost ženy své dítě kojit, pokud nebyla v okolí jiná kojná, znamenalo většinou pro dítě smrt. Dnešní doba už není tak drsná, navíc, na trhu je veliká nabídka mlék umělých, které nahrazují mléko mateřské. Přesto dneska většina žen chce po odchodu z porodnice své dítě kojit. Někdy ale bohužel nastanou problémy a maminky se ocitají v situaci, že – ač chtějí - kojit nemohou. Ale ne vždycky je věc ztracena! Zárukou úspěšného kojení a zároveň prevenci těchto problémů je správná technika kojení. Tu by se měla maminka naučit už v porodnici, ale bohužel tomu tak není vždy. Takže nastává situace, že každá matka zásady správného kojení nezná a potřebuje pomocnou ruku. Je zarážející, že někteří pediatři i zdravotníci v samotné porodnici neumí mamince poradit, nebo jí radí špatně. Pomoci maminkám, které si nevědí rady, si dala za cíl i Laktační Liga v čele s MUDr. A. Mydlilovou z FTN Krč. Této organizaci se na začátku tohoto roku podařilo spustit Národní horkou linku, kde se mohou bezradné maminky poradit po telefonu nebo si domluvit osobní konzultaci.

Díky pochopení vedení Fakultní Thomayerovy nemocnice a sponzorů mohla Laktační liga při novorozeneckém oddělení v Krči zahájit v únoru 2001 činnost Laktačního centra s Národní linkou kojení. Toto centrum slouží jako poradenské a výukové centrum a navazuje na své mnohaleté zkušenosti v prosazování otázky kojení, jednak z každodenní péče o kojící matku a novorozence a jednak ze zkušeností poradny na problémy při kojení a z horké linky. Tým Laktačního centra a Národní linky tvoří lékaři a sestry s mnohaletou zkušeností v technice kojení a v řešení problémů při kojení, kteří školí zdravotnický personál v potřebných dovednostech přímo v centru či ve zdravotnických zařízeních, podílí se na přednáškové a publikační činnosti a také spravují poradnu na kojení v rámci webové stránky www.kojeni.cz.

Horká linka – Národní linka kojení – je nová služba, která vychází vstříc všem kojícím maminkám, které si s něčím nevědí rady a hledají zasvěcenou a rychlou pomoc a radu. Na čísle 02/6108 2424 nyní tuto radu a pomoc najdou každý všední den, a to od 9 do 14 hodin.
Reklama