Sylva
Tento problém se v poslední době jeví jako velmi aktuální. Stále více firem přebírá onen americký model, kdy všichni - šéfové i podřízení – pracují u svých stolů v jedné velké pracovní místnosti. Takový způsob práce se osvědčuje ze dvou důvodů – jednak mají všichni pracovníci pocit, že tvoří jeden organický celek, jeden pracovní tým, kterému jde o jednu věc, a tou je prosperita firmy. Druhým důvodem je to, že lidé „zašití“ v kancelářích se mohou během pracovní doby věnovat i spoustě dalších činností, které je odvádějí od práce.
Je ovšem pravdou, že ne každému tento systém vyhovuje, mnoho lidí může mít problémy s koncentrací na práci. Jak si organizovat práci a jak se vyhnout nežádoucímu vyrušování?
1. Asertivně, mile, ale rázně upozorněte své spolupracovníky, že se nemůžete soustředit, když na vás stále mluví. Nestyďte se za to, oni se také museli naučit pracovat mezi ostatními – jako vy.
2. Udělejte si pořádek na stole, abyste nic nemuseli hledat a vyrušovat se přehrabováním věcí.
3. Uvědomte si, že i ten nejvýkonnější a nejsoustředěnější člověk dokáže na plný plyn pracovat zhruba hodinu a půl, pak výkonnost klesá a projevují se známky únavy a ztráty koncentrace. Vysledujte svůj rytmus soustředění a roztěkanost a podřiďte mu práci.
4. Rozdělte si práci na dílčí etapy, pracujte postupně.
5. Nezačínejte více věcí najednou, když máte před sebou dva telefonáty a pět obchodních dopisů, neskákejte z jednoho na druhé, nejdříve dokončete dopisy, pak telefonujte.
6. Nejméně příjemné a obtížnější úkoly dělejte ve chvílích, o nichž víte, že máte svou výkonnostní křivku na nejvyšší úrovni, obvykle to bývá hned po ránu.
Rady na soustředění a pracovní výkonnost jsme pro vás vyčetli z knihy pana doktora Jana Cimického „Recept na duši“.
Nový komentář
Komentáře
Ťapina — #3 no ja to take nechapu
Tohle nechápu. Přece tam musí pracovat všichni, tak jak se můžou navzájem rušit?
lední: dobrá rada, nenapadlo by mne to tak vyřešit. Já bych měla úplně stejný problém, z takového řešení pracoviště bych byla nervózní.