V prenatálních poradnách jsou těhotným ženám doporučovány různé multivitamínové přípravky vhodné svým složením pro toto období (těhotenství). Mimo to na trhu existuje řada dalších multivitamínových preparátů, které v některých případech neodpovídají potřebám organismu v těhotenství.

Na které vitamíny si má dát nastávající maminka pozor a proč?
Jedním z vitamínů, na který by si měla dát těhotná žena pozor, je vitamín A. Při konzumaci vyšší než povolené denní hodnoty hrozí budoucí mamince předávkování – hypervitaminóza. Některé vitamíny a látky, kterých se dostane do těla víc než samotný organismus potřebuje, samovolně z těla odejdou a nic se nestane. Horší je to bohužel s vitamínem A. Doporučená denní dávka tohoto vitamínu je pro netěhotné ženy daleko vyšší než pro těhotné. Doporučená hranice denní dávky A vitamínu pro těhotné je 0,8 mg. Pokud ale těhotná žena užívá denně 2,4 až 3 mg vitamínu A, může u jejího plodu dojít ke vzniku vývojových vad.
Dalším poněkud „problematickým“ vitamínem je vitamín D. Odborníci nedoporučují požívat denně více než 1 mg vitamínu D. Při denních dávkách vyšších než 3 mg se zvyšuje riziko hypertrofie plodu, tedy nadměrné porodní hmotnosti, která bývá často příčinou komplikací při porodu.
K problémům s vitamínem A a D při jeho předávkování dochází při pravidelném přísunu vyšších hodnot, než je doporučené. Budoucí maminky by si měly pečlivě přečíst na obalu komplexu běžných multivitamínů nebo samostatných vitamínů, jaká je uváděna hodnota vitamínu A a D, eventuelně dalších vitamínů v balení. Podle nové vyhlášky ministra zemědělství ze dne 22. 12. 2000 (číslo 23/2001 Sb.§ 31 písmeno h) musejí být volně prodejné potravinové doplňky, které obsahují větší množství než 0,8 mg vitamínu A, označené jako nevhodné pro těhotné.

Dobrým tipem pro těhotné a kojící maminky je vitamínové balení GS Mamavit od firmy Green – Swan Pharmaceutical. GS Mamavit je určený jako doplňkový zdroj vitaminů a minerálů pro ženy v období těhotenství a kojení. Tento přípravek umožní přísun všech důležitých vitaminů v kombinaci s vápníkem, jodem, železem a dalšími důležitými stopovými prvky ve vyvážené kombinaci vhodné pro období těhotenství a kojení.
Jaké je jeho složení?
Vitamin A 0,8 mg
beta karoten 0,6 mg
Vitamin E 30 mg
Vitamin C 120 mg
Vitamin B1 2,25 mg
Vitamin B2 2.6 mg
Vitamin B6 3 mg
Vitamin B12 9 µg
Vitamin D3 10µg
Biotin 45µg
Nikotinamid 20 mg
Kyselina listová 400µg
Kyselina panthotenová 10 mg
Vápník 162 mg
Fosfor 125 mg
Jod 150µg
Železo 18 mg
Hořčík 100mg
Měď 2 mg
Mangan 2 mg
Chrom 25µg
Molybden 25µg
Selen 50 µg

Užíváním jedné tablety GS Mamavitu denně žena pokryje zvýšený nárok na vitaminy i minerální látky v průběhu těhotenství či období kojení.
Přípravek neobsahuje umělá barviva a konzervační látky.
Doporučené dávkování: 1 tableta denně po jídle nebo s jídlem, podle potřeby zapít vodou. Přípravek je určený k užívání během celého těhotenství a kojení, ale je ho možno brát i v období před otěhotněním. Nedoporučujeme brát souběžně vitaminové přípravky s obsahem výše uvedených látek. Je snadno k dostání v lékárenské síti a můžete si jej zakoupit buď v menším, 30ti tabletovým balení, nebo ve větším balení, kde je tablet 100.

Na článku redakce spolupracovala s MUDr.Vladimírem Folaufem, gynekologem ze střešovické nemocnice v Praze.