V rámci akce „Duben – měsíc krásných a zdravých vlasů s magazínem Žena-in“ jsme pro vás dnes připravili povídání o problému, který trápí ženy i muže všeho věku. Jedná se o padání vlasů, cizím slovem alopecii. Článek jsme připravili ve spolupráci s on-line poradnou dermatoložky MUDr. K. Třískové.
Co vlastně rozumíme pod pojmem nadměrné padání vlasů? Vlasy nám padají průběžně všem, ale o jejich zvýšené ztrátě hovoříme v případě, že úbytek je více než 100 vlasů denně. V některých životních etapách jde o normální jev, příkladem může být puberta. Ke zvýšenému padání vlasů dále dochází třeba po prodělaných infekčních onemocněních, po operacích, při odtučňovacích kůrách, po stresujících situacích, po vysokých horečkách, v těhotenství či po porodu, po některých lécích, u závažnějších či dlouhodobých onemocnění štítné žlázy, jater, ledvin, při chudokrevnosti, při nadbytku vitamínu A, při systémových a hormonálních onemocněních apod. Může se také jednat o dědičnou záležitost.
Látkami, které příznivě působí na naše vlasy a které mohou pomoci v boji proti jejich nadměrnému vypadávání, jsou zinek a křemík, dobře působí také želatina. Proto v případě, že máte s vypadáváním vlasů potíže, vyzkoušejte přípravky, které se užívají k celkovému zlepšení kvality vlasů a pro zabránění jejich padání. Zinek můžete doplnit například pomocí multivitamínových tabletek s přídavkem zinku s názvem Dermabion, pro dodání křemíku dobře poslouží např. tabletky Silicea, vhodná je také želatina (Geladrink). Všechny uvedené preparáty je možné zakoupit volně v lékárně, případně vám může kožní lékař předepsat aminokyselinu methionin. Efekt se však nedostaví ihned, vidět by měl být asi po 3 - 4 měsících užívání. Pokud se vlasy neumoudří a vytrvale vypadávají po dobou více než půl roku, je přece jen lepší vyhledat kožního lékaře.
Pokud se jedná o nadměrnou ztrátu kštice u mužů, může jít o genetické (androgenní) padání vlasů. Tento druh padání vlasů začíná kdykoli po pubertě a dochází při něm k ústupu vlasové hranice z čela nebo temena. Z volně prodejných přípravků doporučuje MUDr. Třísková Anastim lotion, který je k dostání v lékárnách za cca 900 Kč, další možností jsou přípravky na lékařský předpis (Alpicort F NEU sol., Neocapil, Regain aj.) Je třeba si v tomto případě uvědomit, že po vynechání zmíněných přípravků se zhruba za 4 až 6 týdnů padání vlasů opět obnoví. Jako doplňující léčba jsou vhodné preparáty obsahující zinek. V případě, že se situace nelepší, je vždy vhodné obrátit se bez studu a předsudků na odborníka-dermatologa.
Reklama