I když dneska je k sehnání spousta velmi sofistikovaných výrobků kosmetických firem, jejich úkolem je vysušit mastné vlasy, zvláčnit suché vlasy, zpevnit jemné vlasy, zjemnit drátěné vlasy, zesvětlit tmavé vlasy a vůbec všemožně napravit nedostatky naší kštice, stejně občas stojí za to, zeptat se na radu babiček. Ony totiž tak nějak nejlépe věděly, jak to jednoduše, levně a zdravě udělat, aby z nich dědečkové byli paf.
Společně s kadeřnicí Michaelou jsme pro vás připravili několik zajímavých „babičkovských receptů“ pro nejrůznější typy vlasů. Vyzkoušejte je a dejte vědět, jak zabraly.

Jak na suché vlasy?
Osvědčená je vlasová kúra s použitím majolky, kterou dnes můžeme použít i na vlasy chemicky vysušené. Postup: Provedeme první mytí a na mokré vlasy zbavené šamponu naneseme majonézu, necháme působit alespoň 15 minut a poté opět přemyjeme šamponem.
Oblíbená byla i kúra našich babiček, která sestávala z jednoho celého vajíčka a ricinového oleje. Nanášely ji na suché vlasy a asi po 10 minutách ji smyly.
Také si vlasy každý večer pečlivě rozčesávaly hustým kartáčem to mělo za následek to že po celé délce rovnoměrně roztíraly ochranný kožní film-maz.

Jak na mastné vlasy?
Při finálním splachování šamponu propláchneme vlasy a hlavně pokožku hlavy studenou vodou. To má za následek stažení mazových žláz, které pak neprodukují tolik mazu. Naše babičky možná ani netušily, jaké klady tato studená lázeň má. Dnes již víme, že napomáhá lepšímu prokrvení, které souvisí s výživou vlasů, padáním atd.
Dobrým zvykem byly oplachy kopřivovým odvarem na závěr. Ten se již nesplachoval. Dnes se účinky kopřivy prokázaly jako ne příliš účinné na vlasy, ale spíše na pleť a hlavně na krev.

Jak vlasy zesvětlit?
Osvědčeným babičkovským receptem na zesvětlení vlasů bylo a je tzv. plejchování = bělení. Vlasy se namydlily mýdlem a vystavovaly slunečním paprskům.
Bílé vlasy si umývaly pracím práškem Hanka. Dosahovaly tím jejich sněhobílé barvy.
Dodnes velmi hojně užívanou metodou pro zesvětlení vlasů je heřmánkový odvar na konečné přelití vlasů. Ve všech těchto případech se jedná jen o mírné zesvětlení. Spíše šlo o to, aby vlasy zůstaly světlé a postupem věku netmavly.

Tipy pro lesk vlasů
Velmi účinný a dodnes hojně užívaný je 0,5% roztok octa pro konečné, lehké přelití umytých vlasů. Ty už se pak neoplachují. Podobný účinek má i kopřivový odvar.

Rady na fixaci účesu
Velmi známá je fixace cukrovou vodou nebo pivem (v létě pozor na vosy!) Chceme-li účes udržet do druhého dne (jedná se o drdoly, lokny aj,), můžeme na noc použít síťku. Leckterá babička v ní spí pravidelně dodnes.
Reklama