V rámci našeho měsíce vlasů na magazínu Žena-in.cz se chceme věnovat nejen tomu, jak docílit krásné a moderní kštice, ale také tomu, jak bojovat s problémy týkajícími se vlasů. Jedním z nejnápadnějších, a tedy i nejnepříjemnějších, jsou lupy. Na toto téma docela často odpovídá naše spolupracovnice dermatoložka MUDr. Katarína Třísková ve své on-line poradně. Přesto si myslíme, že stojí za to zopakovat si několik informací na toto téma.
To, čemu říkáme lupy, a co je provázeno obvykle svěděním, zarudnutím a olupováním pokožky na hlavě i v obličeji, se jmenuje seborrhoická dermatitida. Jedná se o dlouhodobě probíhající onemocnění, které se zlepšuje a zhoršuje v závislosti na ročním období (v létě zlepšení), ale také se zde uplatňují psychické vlivy jako stres. Postižena bývá hlavně kštice, obočí a tváře přilehlé k nosu, kde vidíme hlavně zarudlou olupující se kůži. Lupy je možné mít jak v mastných, tak v suchých vlasech.
Hodně lidí se snaží takovéto obtíže léčit samo, ale lepší je navštívit kožního lékaře. Ten stanoví diagnózu a předepíše přípravky do kštice i na obličej. Podle MUDr. Třískové je dobré kombinovat při léčbě tohoto onemocnění antimykotický /protiplísňový šampón (Nizoral, Pevaryl), dehtový šampón (Polytar AF, Cocase) a některý z běžně dostupných šampónů proti lupům (Head&Shoulders, Lybar, Clear, Organics, Saliker nebo Sélégel, poslední dva jsou k dostání v lékárnách) a nepoužívat jeden druh delší dobu.
V případě, že kůže kštice je hodně zarudlá, až s tendencí k praskání či mokvání, dají se ke zklidnění krátkodobě použít kortikoidní roztoky, které předepisuje kožní lékař. Je dobré, když si pacient myje vlasy tak často jak je potřeba, přičemž jednou až dvskrát v týdnu použije některý dehtový šampón a po zbylé dni pak některý kosmetický, případně protiplísňový šampon. Pozor: efekt se neprojeví hned, ale nejdříve za dva až tři týdny. A jedná se bohužel o dlouhodobé onemocnění, které se často opakuje. Příznivě působí pobyt na sluníčku a čerstvém vzduchu.
Ještě jeden „babičkovský recept“ proti lupům: vyzkoušejte kořen lopuchu, který si nastrouháte a připravíte si z něho odvar na vlasy.

podle informací v poradně MUDr. K. Třískové připravila