Velmi živě si pamatuji, jak jsem poprvé slyšela o těchto metodách a zeptala se na ně jednoho z našich tehdejších předních odborníků v oblasti zdravotní výchovy, zkušeného gynekologa. Řekl mi tenkrát v 70. letech bez rozmýšlení, že je to naprostý nesmysl a šarlatánství. Prohlásil jednoznačně, že tzv. symptomatická metoda - vyšetřování děložního hlenu (může se tak "vyšetřit" každá žena po ránu), je absolutní nesmysl. Uvěřila jsem mu. Dnes ale už nejen já vím ze zahraničních zdrojů, že neměl pravdu. V kombinaci s měřením teploty dosahuje tato metoda téměř stejného procenta spolehlivosti jako antikoncepční pilulky (viz. tabulka). Ten pán patřil totiž k těm odborníkům, kteří věřili, že když se porodním bolestem přestane říkat bolesti, ale bude se jim říkat stahy, tak to bolet nebude, jako to neboli sovětské ženy (tak to stálo v jeho knize).
Brožurka, ze které jsem čerpala své informace tenkrát už téměř před 30 lety byla naopak z "církevních" pramenů. Přivezla mi ji moje polská přítelkyně Halina. Dostala ji v kostele.V Polsku se o přirozenou antikoncepci zajímali především praktikující katolíci. Je to ovšem metoda vhodná rozhodně nejen pro věřící. Důvodů, proč nepoužívat hormonální antikoncepci může být mnohem víc. Především zdravotní (nesnášenlivost organismu, riziko rakoviny) nebo i jen nechuť ženy "uměle ovlivňovat" svůj organismus. Proto je to metoda velmi populární i v "zelených" kruzích, u mnoha žen z různých autonomních skupin. Velmi mnoho žen, které nechtějí zatěžovat své tělo ať už z jakýchkoliv důvodů, pravidelně vyšetřuje po ránu svůj děložní hlen, aby zjistily, zda už nastalo "nebezpečné" období, či ne. V kombinaci s měřením teplot a s pomocí nových pomůcek z lékáren (jako je například lupa ve velikosti a tvaru pudřenky, s jejíž pomocí můžete určit podle tvaru krystalu děložního hlenu, zda je vaše děloha připravena přijmout oplozené vajíčko, či ne). S takovými pomůckami se metoda stala i přesnější a jednodušší. Dříve se prověřovala konzistence jednoduše jen "mezi prsty" a podle zkušenosti.
Podle výzkumu INTERNATIONAL HEALTH FOUNDATION používá například v Německu tuto metodu zatím jen 7,4% žen, ale ve Velké Británii (hlavně díky Irsku), je to procento mnohem vyšší. V Německu by ji prý rádo používalo dalších 14% žen, kdyby o ní byly lépe informovány. Zájem je veliký. Ale gynekologové spolupracují často s firmami, které vyrábějí a prodávají hormonální preparáty, které jsou velmi drahé a dá se na nich lépe vydělat. Nepoučují proto ženy, jak je třeba. Někdy jsou i oni neinformovaní nebo mají předsudky, stejně jako můj kolega. Žádná metoda není stoprocentní, je proto třeba si nechat dobře poradit a najít pro sebe skutečně nejvhodnější kompromis. U přirozených metod je právě jejich kombinace velmi vhodná protože zvyšuje spolehlivost.
Ještě několik prostředků, které u nás, pokud vím, zatím nejsou na trhu, ale mnohé je známe z literatury. V Americe jsou běžné tzv. prstence, které se na rozdíl od diafragmy navlékají na děložní hrdlo na dlouhou dobu a je třeba je vždy vyjmout jen před menstruací. Velmi zajímavá je metoda, která už v Americe proběhla výzkumy a v Německu se zkouší: kapsle se spermicidy, která se zavádí do pochvy, ale uvolňuje účinné látky jen tehdy, když spermie v pochvě skutečně jsou. Říká se tomu vhodně "ČASOVÁNÍ" (TIMING). Na německém trhu je také .tzv. CYKLOTEST, minipočítač, který vám vypočítá podle teplot vhodná a nevhodná data v cyklu.

Věra Souradová, USA

Jak spolehlivé jsou jednotlivé metody? Podívejte se do tabulky. První číslo říká, jak spolehlivá je metoda TEORETICKY, při naprosto ideálním použití, při dodržení všech pravidel na 100%. Druhé je realistické - to je statistické číslo selhání (sledováno bylo téměř 5 000 zen ve věku od 15 do 44 let v průběhu jednoho roku). Čísla jsou z výzkumu prováděného v Německu. Hormonální implantáty (pod kůži zavedené kapsle) a vaginální prstenec nebyly v době výzkumu v Německu ještě povoleny nebyly (V Americe jsou zcela běžné), proto jsou "reálná čísla" z výzkumu americká:
3 měsíční injekce 0,2 - 0,9
antikoncepční tablety 0,2 - 1,4
nitroděložní tělísko s hormony 0,5 - 1,4
symptomatická metoda 0,5 - 2,6
hormonální implantát 0,3 - 2,6 (čísla z Ameriky)
minipilulka 0,4 – 3
měření teploty 0,8 – 3
vaginální prstenec cca 3,5 (čísla z Ameriky)
kondom 3 – 5
diafragma + krém 2 - 25
plodné a neplodné dny 14 – 35
vaginální čípky, krém 0,8 – 36
přerušovaná soulož 10 - 38