Je mi třicet let, mám dvě děti a byla jsem s nimi dlouhých šest let na mateřské dovolené. Vůbec jsem neměla ony strašné pocity, které popisují ženy na mateřské, že se mohou nudou ukousat, že ztratily všechny přátele nebo že se cítí úplně odepsané. Mateřská mě bavila, užila jsem si ji s dětmi a naučila jsem se spoustu věcí okolo domácnosti a péče o děti.
Tedy podobné pocity jsem neměla až do chvíle, když jsem se rozhodla jít do práce. Pak to přišlo. Před prvním pohovorem na inzerát, jsem zjistila, že nemám co na sebe. Vyhazovala jsem ze skříně jeden předpotopní model za druhým a nacházela jenom pohodlné kalhoty a v botníku tenisky, ve kterých jsem prožila celou mateřskou. Nakonec jsem vyrazila v prehistorickém kostýmu a lodičky jsem si musela koupit.
Cestou jsem se začala potit, protože všechny moje naučené věty ze strukturovaného životopisu se mi najednou začaly jevit jako nemožné. Vždyť se mě budou ptát, co umím, a já neumím nic! Práci, kterou jsem vykonávala před mateřskou dovolenou, jsem už dávno zapomněla, a cítím, že učit se něco nového bude pro mě velice obtížné.
Kromě toho byl problém při pohovoru i v mé schopnosti, tedy spíše neschopnosti se vyjadřovat, moje běžná slovní zásoba se scvrkla na „hami“ a „paci paci“ a já jsem cítila, jak střídavě rudnu a blednu, když mám normálně promluvit s nějakým neznámým dospělým člověkem.
Poslední ranou pro moje sebevědomí byl střet se dvěma napohled úspěšnými ženami ve vchodu do firmy, kde jsem se ucházela o práci. Je mi jasné, že mě ani nezaznamenaly, ale já jsem se cítila strašně, připadalo mi, že sjíždějí můj nemoderní kostým posměšnými pohledy a zřetelně ve mně rozpoznávají outsidera.
Tu práci jsem nakonec nedostala, myslím, že důvodem nebylo ani to, že mám dvě děti a žádnou hlídací babičku, ale proto, že jsem v pohovoru neobstála. Protože jsem byla nervózní a nesebevědomá. Příští týden jdu na další pohovor a už dopředu vím, že to bude ještě horší propadák. Nevím, co mám dělat, abych se cítila jako „člověk“.

Renata

Poradíte Renatě, jak ze sebe udělat „člověka“? Jak má jednat, když chce získat práci? Co může udělat pro své sebevědomí?
Reklama