Vlasy a nehty v období těhotenství a po porodu jsou vystaveny nepříznivým hormonálním vlivům. Bohužel není žádný univerzální model, který by říkal, že vlasy budou v těhotenství suché, nebo naopak mastné, nehty lámavé, nebo naopak silné. Každá maminka to má jinak, může se stát, že z vlasaté krasavice je zplihlá myška a z unavené myšičky svěží kometa.

Vlasy
Ať jsou vaše vlasy jakékoli, vyvarujte se přílišné zátěže na vlasy. Dermatologové nedoporučují v těhotenství podstupovat žádné drastické zákroky, jako je trvalá nebo barvení vlasů. Mytí se doporučuje pouze velmi jemnými šampóny a po každém mytí používejte kondicionér, i pokud máte krátké snadno rozčesatelné vlasy. Vlasy by měly usychat po umytí na vzduchu, fén je zbytečně vysušuje a namáhá.
Tutéž péči by měly dostávat i vlasy žen v období po porodu. V této době se pravděpodobně setkáte i se zvýšenou padavostí vlasů, která by mohla trvat až čtyři měsíce po porodu. Mohou vám vypadat celé chomáče vlasů, ale nezoufejte, vlasy znovu dorostou. Je lépe nechat se ostříhat nakrátko, aby vaše vlasy měly co nejmenší zátěž. Pokud stav bude trvat i po čtvrtém měsíci po porodu, navštivte odborníka, vytrvalé padání vlasů může být způsobeno vychýlením hormonálních hladin ve vašem těle a dá se léčit.

Nehty
Nehty jsou tvořeny bílkovinou a jsou rovněž ovlivněny hormonálními změnami v těle. Většinou jsou v období těhotenství silnější a rostou rychleji, ale mohou být i třepivé a lámavé, v tom případě je ostříhejte nakrátko a dopřávejte jim regenerační zábaly. Při práci určitě používejte ochranné rukavice.
Po porodu jsou stejně jako vlasy i nehty vystaveny velké zátěži. Pomoci může konzumace většího množství bílkovin a vitamínu B. Důležité je, že jakmile se usadí rozkolísaná hladina hormonů ve vašem těle, vrátí se i stav vašich nehtů do normálu.

Obecně platí, jak pro vlasy, tak pro nehty, že nejlepší kůrou je vyvážená strava s dostatkem vitamínů a bílkovin. Pokud ovšem chcete podpořit svou kondici požíváním nějakých podpůrných léků, vždy byste se měly poradit s lékařem o vhodnosti jednotlivých preparátů.

Všechno o průběhu těhotenství se můžete dozvědět z knihy TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU od nakladatelství Svojtka & Co., kterou můžete vyhrát v dnešní soutěži. Otázku najdete na hlavní straně magazínu Žena-in.cz.
Reklama