Všimli jste si už někdy toho, že kuřáci často mívají nepěknou pleť a vypadají jakoby starší? Britští vědci teď tvrdí, že vědí, proč tomu tak je.
Profesor Antony Young z Londýna zkoumal se svým týmem účinky ultrafialového záření na pleť a při tom zjistil zajímavou věc. U kuřáků byl zjištěn vyšší obsah proteinu MMP-1, který má (mimo jiné) na svědomí úbytek kolagenu, tolik důležitého pro elasticitu naší pleti. Stručně řečeno – lidé, kteří kouří, by měli počítat s tím, že jejich pleť je zradí a „přidá jim léta“.
Vědci zkoumali vzorky kůže ze sedacích partií dvou skupin lidí – těch, kteří svůj zadeček vystavovali slunečnímu záření, a těch, kteří tak nečinili. Proč použili k odběru vzorku právě tuto část těla? Protože bývá nejméně často vystavována slunečnímu záření. Když odhalili vyšší výskyt MMP-1 u lidí, kteří svoje hýždě skrývali před sluncem, začali se vyptávat a zjistili, že se jedná o kuřáky. Postupně se tedy dobrali zjištění, že kouření má podobně negativní účinek na naši pleť jako právě ono známé a obávané sluneční záření. Co to znamená? Pokud patříte ke kuřákům a ještě k tomu se rádi sluníte, měli byste být nadmíru opatrní. Nejde tady totiž jen o vzhled, ale také o zdraví.