Určitě už jste slyšeli o tom, že někteří chovatelé opatřují své psy nebo jiná zvířata miniaturním čipem, který umístěn pod kůži pomůže zvíře při případné ztrátě identifikovat či dokonce lokalizovat. Obchodní úspěch této věcičky nedal spát kalifornskému podnikateli jménem Chip Lost, který vyvinul speciální technologii vhodnou pro aplikaci do lidského organismu.
Nový výrobek s pracovním názvem CHILO se nyní testuje na dobrovolnících z několika amerických států. Dosavadní výsledky ukázaly, že se díky této jedinečné technologii snížily počty ztracených dětí školního věku o 50% a u dětí ve věku 15 – 18 let dokonce o 78%. Také manželky, které dříve vyjadřovaly nespokojenost s tím, že se jejich mužové „někde toulají“, si novinku pochvalují. „Od té doby, co jsem Jimovi nechala aplikovat CHILO, můžu na domácím displeji vždycky přesně zjistit, ve které nálevně se právě nachází, případně mohu jednoduchým elektronickým testem přeměřit hladinu alkoholu v jeho krvi,“ říká Jessica Smartová z Texasu. „A s ženskýma už má taky utrum. Posledně jsem ho načapala u sousedky, tak má teď zaracha!“ Čip by také mohl vyřešit složitou situaci některých starších spoluobčanů, kteří mívají problémy s orientací. „Naše babička se občas zatoulala a pak netrefila domů,“ vzpomíná Marge Solomonová. „Teď si jí jednoduše kontroluju třeba z počítače v práci, přes mobil nebo z kuchyně a mám klid. Řeknu vám, že jsem si tak ušetřila spoustu zbytečného strachu.“
Podle našich informací by se právě testovaný výrobek měl co nevidět objevit i v Evropě, o jeho ceně se zatím jen šušká. Předpokládá se ale, že v některých opodstatněných případech bude jeho pořízení a aplikaci hradit pojišťovna.

od našeho zvláštního zpravodaje Lumíra Cheepa Nováčka z USA
Reklama