Jedním z nejčastějších problémů, které se pojí s kojením a hlavně s jeho začátkem, jsou popraskané bolavé bradavky. Pro matky, které porodí a mají radost z narozeného miminka, se stává doba kojení díky rozbolavěným prsům dobou stresu a bolestivého utrpení. Přitom je to situace, které se dá podle odborníků předejít. Bolestivé a popraskané bradavky, tzv. ragády jsou nejčastěji výsledkem nesprávné techniky kojení (nesprávného sání dítěte a chybné polohy dítěte při kojení). Mamince, která má takový problém, by měl v porodnici někdo odborně poradit, jak by mělo dítě správně sát. Nejen poradit, ale i matku povzbudit, aby se jí problém lépe překonával.

Jak lze tedy předcházet bolavým bradavkám při kojení? Jaká je správná poloha dítěte při kojení?
U kojení platí zásada, že kojení nesmí matku bolet, i když někdy může být pro některé citlivé ženy trochu nepříjemné.
Správné polohy dítěte při kojení a jeho správného sání dosáhneme dodržením těchto zásad: Hlava, hrudník, bříško i kolínka dítěte směřují k matce (bříško na bříško). Dítě se přikládá k prsu, nikoli prs k dítěti. Prsty matky, které drží prs, se nesmějí dotýkat dvorce, bradavka musí být vždy v úrovni úst dítěte, které musí uchopit nejen bradavku, ale co možná největší část dvorce, a to více pod bradavkou než nad ní. Dolní ret dítěte je ohrnut ven, jazyk překrývá dolní čelist.
Dítě saje z prsu, ne z bradavky! Nos i brada dítěte se musejí prsu dotýkat a matka nesmí prs prsty odtahovat, protože tímto pohybem vysunuje dítěti bradavku z úst. I když se může zdát některým maminkám nepravděpodobné, dítě, i když má nos zabořený do prsu, může bez problémů v této poloze dýchat, ba právě naopak. Nejčastější chybou kojících maminek je nesprávné držení prsu, kdy prsty leží na dvorci a dítě saje vlastně jen z bradavky, z její špičky. To způsobuje největší odřeniny, praskání kůže na povrchu bradavky.
Pokud se maminka dopouští chyb a dítě nesprávně saje, nemělo by se v přikládání dítěte pokračovat, protože tím by se stav bradavek zhoršil a vedlo by to také ke špatnému sacímu návyku dítěte. Dokonce by se mohlo stát, že matce, která přistupuje ke kojení se stresem a obavami a pocitem, že je to pro ní velmi nepříjemné, dojde k zabránění fungování tzv. spouštěcího, vypuzovacího reflexu.

Když kojící matku bolí bradavky, vždy by měla buď sama nebo s pomocí odborné sestry v porodnici dbát na správnou vzájemnou polohu dítěte při kojení, držení prsou, zda dítě dost široce otevírá ústa po dráždění bradavkou na počátku kojení, zda je jeho dolní ret ohrnut ven a nikoli dovnitř, zda jazyk dítěte přesahuje dolní ret a zda prsy nejsou příliš nalité (tím je jejich uchopování pro dítě obtížnější).

Jak léčit bolavé bradavky?
Matka by měla nosit ne příliš těsnou podprsenku a při kojení střídat polohy. Pokud má matka prsy příliš nalité, měla by před kojením odstříkat trochu mléka, aby dvorec změkl. Kojení by mělo začít z méně postižené bradavky. Samotné hojení popraskané kůže urychlí potření bradavky mateřským mlékem a umožnění přístupu vzduchu k bradavkám. Dobrý tip z lékárny s doporučením Laktační Ligy je hojivá mast Bepanthen. Lehce se roztírá, a je zároveň bezpečná pro matku i dítě. Neobsahuje žádné konzervační a parfémové látky. Tato mast působí i preventivně, dá se použít i na prevenci a léčbu opruzenin u kojenců.