Akné neboli trudovitost je jedním z průvodních znaků dospívání, kdy protivné uhříky, pupínky a beďary znepříjemňují život mnoha mladým lidem. Jsou ale i lidé, kterým akné „vydrží“ i déle než do proklamovaných 20 až 25 let. Může to být způsobeno dědičnou zatížeností, hormonálními změnami v těle, konzumací některých léků nebo jinými vlivy. Pokud pacient dodržuje léčebné postupy, dá se dnes s akné poměrně úspěšně bojovat, ať už pomocí různých preparátů pro vnější použití nebo pilulek či zákroků, jako je dermabraze, a podobně. I když moderní věda jde stále kupředu, zůstávají v našem povědomí všelijaké fámy a pověry. Co je na nich pravdy?

Když budete mít dostatek sexu, akné zmizí!
Dříve se tohle opravdu říkalo, ale prapůvodem tohoto tvrzení je fakt, že akné se vždy spojovalo s lidmi v pubertálním věku, u kterých se předpokládala menší frekvence sexuálních styků než u lidí nad 20, tedy v době, kdy dochází u mnoha lidí k samovolnému ústupu akné a trudovitosti.

Ostrá, kořeněná a sladká jídla nebo čokoláda zhoršují akné!
Dosud nebylo lékařsky prokázáno, že by něco takového platilo o vztahu jídla a akné. Přesto lékaři varují před nadměrnou konzumací sladkostí a čokolád, které mohou mít negativní vliv na celkový zdravotní stav a na chrup.

Uhry je potřeba vymačkávat!
Dříve byla rozšířená představa, že když se uhříky a komedomy vymáčknou, zabrání se tak jejich dalšímu rozvoji. Opak je ale pravdou. Dermatologové i kosmetičky radí, aby si člověk s problematickou pletí sahal do obličeje co nejméně, nevymačkával bouličky a uhříky nebo to alespoň nechal až do chvíle, kdy jsou skutečně „zralé“. V každém případě je ale lepší, přenechat tento zákrok odborným rukou v ordinaci nebo kosmetickém salonu. Tam je zajištěna nejen šetrná péče, ale také dostatečná hygiena a správné ošetření.