Kdo by nechtěl mít krásný úsměv, při kterém otevřená ústa odhalí řadu běloskvoucích perliček! Jenže ne každému příroda nadělila zuby barvy čistého prostěradla. Někteří si navíc ještě „dobarvují“ svůj chrup nadměrnou konzumací kávy a čaje nebo kouřením. Ale i vy můžete vypadat jako hollywoodská hvězda…
Vzhledu vašich zubů je možné pomoci za použití speciálních bělicích zubních past (stoprocentní úspěch nezaručen), speciálních bělicích kúr (výsledek rozmanitý, leč procedura ne zrovna snadná) a nebo odborně (v ordinaci zubního lékaře nebo zubní hygienistky). Ano právě poslední jmenovaná profese je něčím, o čem jsme ještě nedávno neměli ani potuchy, přitom na západ našich hranic tato služba velmi dobře funguje. Výhoda spočívá v tom, že hygienistka vaše zuby neléčí (to přenechá dentistovi), ale preventivně je opečovává, odstraňuje zubní kámen a mimo jiné může také pěkně bělit. Má na to čas, protože v čekárně nesedí hlouček pacientů s bolavými zuby, ale jen pěkně dopředu objednaní lidé, kterým není jejich chrup ukradený.
Když si necháte zuby vybělit v ordinaci, můžete se spolehnout, že výsledek bude opravdu vidět. V případě, že máte chrup dostavěný, bělí se speciálně i korunky. Bělení v ordinaci hygienistky sice není zrovna levné, ale zase je spolehlivé. Zaplatíte za ně od 2.500 do 3.000 korun.
Domácí bělení se provádí za pomoci speciální abrazivní bělicí zubní pasty, která mechanicky odstraňuje ze zubů pigmenty. Pasta, která se používá cca 14 dní, stojí okolo dvou stovek. Tato metoda se ale hodí spíše k udržování bělosti již dříve odborně bělených zubů. Další možností je tzv. peroxidová metoda, která působí na podobném principu jako peroxidové odbarvování vlasů. Používá se speciální hmota, která se aplikuje pomocí jakési lopatky na zuby. Kúra trvá asi 14 dní a zaplatíte za ni od 500 do 1.000 korun. Během této doby ovšem nesmíte pít kávu, červené víno ani čaj a jíst borůvky a rybíz, protože póry jsou otevřené a přírodní barvivo by do nich mohlo vniknout, takže výsledný efekt by byl asi dost zoufalý.
Na závěr jen dodejme, že odstín barvy svých zubů má každý člověk dán geneticky, takže ne vždy je možné dosáhnout bělením absolutní porcelánové dokonalosti. Zkrátka – pokud jsou vaše zuby od přírody našedlé, může je kúra trochu „rozsvítit“, nikoli však vybělit dočista dočista…
Reklama