Za pár dní je tady jaro a s ním i období, které je ze zdravotního hlediska velmi rizikové, a to jak pro ženy, tak i pro muže. U mnohých náchylných jedinců se slabší imunitou může dojít k tzv. zapalování lýtek (orchitis amorosa acuta). O tom, proč se tato zrádná porucha objevuje nejčastěji v období jarních měsíců, vedou lékaři a vědci velmi vzrušené spory již dlouhá léta. Zatím však bezvýsledně. Podle poslední zveřejněné zprávy to však souvisí se zvýšenou produkcí hormonu zvaného passionin, jenž vzniká v nadledvinkách. Profesor Feuerfuss z Mnichovské univerzity k tomu říká: „Vypracovali jsme jakýsi manuál pro pacienty, kteří touto chorobou opakovaně až chronicky trpí, jenž má minimalizovat zdravotní komplikace a především následky jako neplánované těhotenství, alimentační šok či svatební horečka, které s sebou nemoc zapálených lýtek již tradičně nese.“
1. Prevence – v jarních měsících vycházejte z domu zásadně v černých brýlích, šátkem přes oči a nebo zahloubáni do denního tisku či naučné knihy. Nerozhlížejte se po okolojdoucích opačného pohlaví, pokud z dálky někoho takového zahlédnete, odvraťte zrak. Pomáhejte svým bližním bránit se této zákeřné nemoci tím, že budete oblečeni v neforemných šedých oblecích pytlovitého tvaru s dlouhými nohavicemi a rukávy, delší vlasy sepněte a schovejte pod čepici zvanou „leninka“ případně „zmijovka“ a neaplikujte zásadně žádnou dekorativní kosmetiku ani deodoranty, toaletní vody či parfémy.
2. Léčba příznaků – v případě, že se díky neopatrnému chování vás nebo někoho z vašeho okolí přece jen nakazíte, zmírněte klinické obtíže ledovými obklady přikládanými na lýtka, studenými zábaly a pitím neslazených chlazených nápojů, nejlépe minerálek. V případě, že zápal lýtek přejde do vyšších stádií a vaše nohy začnou doutnat, nechte si od lékaře předepsat speciální oděv, který je k dostání ve zdravotnických potřebách a který předejde pohromám jako samovznícení dřevěné židle nebo přeskočení plamenů na jiné osoby.
3. Charakteristika speciálního oděvu – díky zahraničním výrobcům, kteří vytušili mezeru na trhu, jsou dnes k dostání rozličné varianty speciálního žáruvzdorného oblečení pro muže i pro ženy. Mužům doporučujeme zejména kalhoty se zdvojenými nohavicemi opatřenými změkčenou azbestovou vložkou, které perfektně padnou, vyrábějí se v několika módních fazónách a barvách, se zapínáním na zip i na knoflíky a jejichž cena se pohybuje od 3 000 do 5 000 korun. Ženy jistě ocení novou kolekci punčochového zboží s trefným označením FIRE, která zahrnuje punčochy, podkolenky a punčocháče pro teplejší i chladnější dny, jejich koeficient žáruvzdornosti se pohybuje od ŽVZ 01 až po ŽVZ 09. Cena je velmi příznivá, například pár elegantních punčoch tělové barvy s lycrou pořídíte již za 2 500 korun. Bohužel, ani jedna ze zdravotních pojišťoven působících na našem území, tyto zdravotní pomůcky prozatím neproplácí. Ale již vznikla nátlaková skupina Hořící matky, která usiluje o prosazení dodatku zákona o veřejném zdraví v Parlamentu, jenž by tento problém vyřešil.