Sex v pokročilém těhotenství byl dříve pokládán za možnou příčinu předčasných porodů, ale jak se zdá, není tomu tak. Alespoň nové výzkumy toto tvrzení vyvracejí. Podle článku, který minulý týden zveřejnil internetový magazín HealthScout, přišli vědci z Univerzity v Severní Karolíně na to, že sexuální aktivita ve třetím trimestru nejenže nezvyšuje riziko předčasného narození dítěte, ale dokonce může naopak i mírně zvyšovat schopnost ženy dítě donosit až k stanovenému termínu porodu.
Dotázáno bylo skoro 600 žen z Piedmontu v Severní Karolíně, z nichž 187 porodilo předčasně. Ačkoliv ze studie vyplývá i výsledek, že pohlavní styk nebo orgasmus ženy poslední měsíce před porodem snižuje riziko předčasného narození dítěte, autorka výzkumu Amy Sayleová říká: „Naše zjištění ohledně snížení tohoto rizika však ještě nemusejí znamenat, že sexuální aktivita sama o sobě působí jako prevence.“
Jednou z příčin výše uvedených závěrů výzkumu může být to, že ženy, které nemají v těhotenství žádné zdravotní potíže, se spíše oddávají sexu a zároveň spíše přivádějí dítě na svět v termínu, než ženy s komplikacemi nebo rizikovým těhotenstvím. Je logické, že nastávající maminky, jejichž těhotenství probíhá nestandardně, se sexu z opatrnosti spíše vyhýbají.
Jaký je tedy závěr? Pro většinu žen nepředstavuje sex v pozdějším stádiu těhotenství žádný problém. Pokud však máte jakékoliv pochybnosti o tom, jestli ano, nebo ne, zeptejte se na názor svého gynekologa v těhotenské poradně. Ačkoli lékaři pohlavní styk v těhotenství obecně nijak nezakazují, existuje podle expertů skupina žen, které by se jej měly raději vyvarovat. Především ty, které již v minulosti prožily předčasný porod, trpěly nebo trpí na vaginální infekci, mají diagnostikovány změny na děložním čípku a podobně.