Sama procedura je bezbolestná a neteče při ní krev. Terapeut vpichuje nerezové jehly do bodů pod kůži - zatímco na Západě je obvyklé vpichování do hloubky 1,3 cm, východní léčitelé zabodávají jehly do svých pacientů až do deseticentimetrové hloubky. Jehel se k jedné proceduře používá od jedné do patnácti, nejběžnější počet je pět jehel. Jehly se nechávají působit od několika minut do půl hodiny, záleží na pacientovi a typu obtíží. Jehličku v uchu na hubnutí nebo proti závislostem si dokonce pacienti odnášejí domů. Pokud takovou léčbu podstoupíte, měli byste trvat na tom, že jehly budou vysterilizované, nikoli jen vyvařené, neboť je tu velké nebezpečí přenosu nejrůznějších nemocí.
Stanovisko klasické medicíny je vůči akupunktuře více než opatrné. Je to z toho důvodu, že při maximálním zmírňování bolestí mohou uniknout pacientově pozornosti příznaky nějakých vážných chorob, třeba rakoviny. Na druhou stranu i klasičtí lékaři mnohdy akupuntruních metod využívají, například k úlevě od pooperačních bolestí nebo při zubařských zákrocích. Jehličky totiž uvolňují do nervového systému endorfiny, omamné látky, které náš organismus „vypouští do oběhu“, aby znecitlivěly smysly a pomáhaly snášet bolest. V Číně dokonce nahrazují akupunkturou klasickou chemickou anestezi.
Kdo by měl akupunkturní terapii vyhledávat? Na Západě se tato terapie využívá tradičně hlavně ke zmírnění bolesti zad, revmatických bolestí, pomáhá na zažívací obtíže, alergie, astma, na nespavost, stres a deprese. Není bez zajímavosti, že se pomocí jehel dá i přestat kouřit, přejídat se a podobně. Dokáže totiž maximálně zmírnit abstinenční příznaky u závislostí.
Nový komentář
Komentáře
Simba — #3 rada bych to zkusila
Do deseticentimetrové hloubky? To si fakt nedovedu představit. I těch 1,3 cm je dost.
Já sama jsem jehličky v uchu, "na hubnutí", vyzkoušela. Efekt nic moc, ale u jiných osob v mém okolí efekt byl, tak nevím. Žádné tiky mi nezůstaly.