Podle starých Číňanů je lidské tělo založeno na rovnováze dvou protikladných principů – jin a jangu. Pokud se tato rovnováha poruší, může to vést k nejrůznějším nemocem. Příliš mnoho aktivní energie jang způsobuje například bolesti hlavy, zatímco přebytek pasivního jin vyvolává pocity únavy a deprese. Akupunkturní diagnostika a léčba spočívá právě na zjištění této nerovnováhy a jejím opětovném vyvážení. K vyvážení dochází vpichováním jehel do určitých akupunkturních bodů těla, kterých je okolo 2000. Tyto body leží na čtrnácti drahách, tak zvaných meridiánech, které propojují celé tělo. Jmenují se podle orgánů, které reprezentují. Po těchto drahách „běhá“ naším tělem energie a v případě, že nabere vlivem nerovnováhy jin a jangu špatný směr, akupunkturní terapie ji pomocí jehliček usměrní.
Sama procedura je bezbolestná a neteče při ní krev. Terapeut vpichuje nerezové jehly do bodů pod kůži - zatímco na Západě je obvyklé vpichování do hloubky 1,3 cm, východní léčitelé zabodávají jehly do svých pacientů až do deseticentimetrové hloubky. Jehel se k jedné proceduře používá od jedné do patnácti, nejběžnější počet je pět jehel. Jehly se nechávají působit od několika minut do půl hodiny, záleží na pacientovi a typu obtíží. Jehličku v uchu na hubnutí nebo proti závislostem si dokonce pacienti odnášejí domů. Pokud takovou léčbu podstoupíte, měli byste trvat na tom, že jehly budou vysterilizované, nikoli jen vyvařené, neboť je tu velké nebezpečí přenosu nejrůznějších nemocí.
Stanovisko klasické medicíny je vůči akupunktuře více než opatrné. Je to z toho důvodu, že při maximálním zmírňování bolestí mohou uniknout pacientově pozornosti příznaky nějakých vážných chorob, třeba rakoviny. Na druhou stranu i klasičtí lékaři mnohdy akupuntruních metod využívají, například k úlevě od pooperačních bolestí nebo při zubařských zákrocích. Jehličky totiž uvolňují do nervového systému endorfiny, omamné látky, které náš organismus „vypouští do oběhu“, aby znecitlivěly smysly a pomáhaly snášet bolest. V Číně dokonce nahrazují akupunkturou klasickou chemickou anestezi.
Kdo by měl akupunkturní terapii vyhledávat? Na Západě se tato terapie využívá tradičně hlavně ke zmírnění bolesti zad, revmatických bolestí, pomáhá na zažívací obtíže, alergie, astma, na nespavost, stres a deprese. Není bez zajímavosti, že se pomocí jehel dá i přestat kouřit, přejídat se a podobně. Dokáže totiž maximálně zmírnit abstinenční příznaky u závislostí.
Reklama