V poslední době se s plastickými operacemi doslova roztrhl pytel – hvězdy šoubysnysu mají vyhlazené obličeje s tak trochu nepřirozeně otevřenýma očima, napjatá břicha, ohromná vztyčená ňadra a bůčky jako dvanáctiletá děvčátka. Proč ne. Jejich vizáž je živí a publiku je třeba ukazovat věčně mladou tvář. Za to se musí zaplatit – kromě peněz - tvrdá daň v podobě bolesti a často absolvované narkózy.
Nejen známé osobnosti se však nechávají zkrášlovat pod nožem chirurgů. Kdo na to má, jde do toho. A kdo do toho šel jednou, chce to znova. Je to nová droga, kterou se ládují krásychtivé ženy.
Renáta, 33 let: Na plastice jsem byla poprvé před pěti lety. Důvody, které mě k tomu vedly? Měla jsem pocit, že mi po dítěti vyrostl zadek a začala jsem si připadat nemožně. Na myšlenku plastické operace mě přivedla moje kamarádka, která si nechala provést liposukci a byla moc spokojená. Před pěti lety jsem si nechala udělat liposukci stehen, po třičtvrtě roce, když mě přešly vzpomínky na hroznou bolest, kterou jsem zakusila, jsem si nechala udělat liposukci zadku, pak břicha, nakonec boků. Bohužel mám velmi slabou vůli a je pro mě problematické dodržovat přísnou životosprávu, jakou bych po podobných zákrocích dodržovat měla. „Odsátá“ místa se proto po čase vrací do původní podoby a já se chystám na liposukci znovu. Nemám z toho příliš dobrý pocit, ale vidím to momentálně jako jedinou cestu ke zlepšení svojí postavy. Můj muž není z operací příliš nadšen, ale protože vydělávám poměrně dost peněz, sama si operace platím a prostě na ně chodím.
Petra, 46 let: Před třemi lety jsem si nechala na plastické operaci odstranit podbradek. Výsledek mě tak nadchnul, že jsem si po dvou letech nechala ještě vyhladit vrásky a následně opravit oční víčka. Protože jsem na klinice viděla ohromující výsledky, jakých chirurgové dosahují i na jiných částech těla, než je obličej, nechala jsem si ještě provést modelaci ňader. Nyní uvažuji o liposukci v oblasti stehen. Vím, že finanční částky, které na klinice nechávám, nejsou právě malé, ale když je mám, nevidím důvod, proč bych na operace neměla chodit. Je to to jediné, za co utrácím větší peníze.
Co na to říká odborník? Zeptali jsme se psycholožky Zuzany Koutníkové, která nám řekla: Důvody, které ženy vedou k plastickým operacím, bývají různé. Velmi často se jedná o strach ze ztráty partnera. Zkušenosti, které s plastickými operacemi máme, však hovoří jasně – muži většinou nejsou jejich přívrženci a často se stane, že žena, která absolvuje operaci, ztrácí partnera právě proto, že se nechala operovat. Je třeba si uvědomit, že v dlouhodobém partnerském vztahu už nehraje vzhled tak významnou úlohu, jakou mu některé ženy připisují. Pokud se jedná o operaci, kterou žena podstupuje výhradně kvůli sobě a vlastnímu pocitu sebevědomí, je situace jiná, ale i tady je vhodné respektovat názor partnera na tuto problematiku.
Proti plastickým operacím nic nenamítám, ale myslím, že před chirurgickým nožem by měly ženy dát spíše přednost zdravé životosprávě a pohybu. Operace k zeštíhlení by měla být až poslední možností, po které sáhnout. Lidé, kteří pravidelně podstupují plastické operace, si totiž často neuvědomují rizika, jaká s sebou tyto operace přinášejí. Časté narkózy, zejména ve vyšším věku, mohou výrazně poškodit organismus. A konečně může se stát, že operace se nepovede tak, jak by měla, a hrozí nebezpečí následných revizních operací, které opět a opět poškozují zdraví.


Připravila
Reklama