Každý z nás už někdy v životě zalhal, a kdo říká, že nikdy nelhal, tak lže, jako když tiskne. Ale každý lže jinak a má pro svoje lži jiné důvody. Lži mohou být vítaným zpestřením zábavy, ale i úhelným kamenem zhrouceného vztahu.
Společenští lháři
Jsou to lidé, kteří jsou v každé společnosti vítáni. Dějí se jim totiž neuvěřitelné příběhy s neskutečnými zápletkami, z nichž se dostávají krkolomnými výkony, které jako by ani nebyly v lidských silách. Dokážou i obyčejnou cestu do samoobsluhy a následný nákup rohlíků podat jako vzrušující událost plnou dobrodružství. Takovým lhářům všichni rádi jejich drobné prohřešky proti pravdě odpouštějí a naopak je podněcují k dalšímu ne úplně pravdivému vyprávění. Nic společnost tak neotráví jako šťoura, který chce vypravěči dokazovat, že není přece možné spadnout ze třetího patra a utíkat dál, že to je přece lež!
Lháři ze sportu
Lháři ze sportu lžou prostě proto, že je to baví. Vymýšlí si neustále drobné i větší lži, kterými mohou svoje blízké dovést do prekérních situací. A protože nikdy neřeknou pravdu, jejich přátelé a známí už neberou jejich prohlášení vážně. Může to být zábavné, ale pozor! Znáte tu historku o klukovi, který pořád volal, že se topí… Když takový sportovní lhář jednou řekne pravdu a bude mu záležet na tom, aby mu všichni uvěřili, může se stát, že mu nebude věřit nikdo.
Bílí lháři
Bílí lháři říkají svoje lži zásadně proto, aby pravdou nikoho neranili. Takových lidí je vhodné se ptát, jestli máte velký zadek, protože oni vždycky řeknou že malý. Pochválí vám nový hrůzostrašný účes a doporučí nosit minisukni, přestože máte tlusté krátké nožky. Vědí totiž, že to od nich chcete slyšet. Přátelství s nimi má nesporné výhody, protože si vedle nich nikdy nebudete připadat hloupě a špatně, ale bohužel kromě nich jste ještě ve společnosti dalších soudných lidí.
Lháři z nutnosti
Lhářem z nutnosti bývá občas každý z nás. Je to samozřejmě nešvar, ale je určitě lepší, říct manželovi, že dítě zůstalo ve školce do šesti, protože jste měla práci, než se přiznat, že jste klábosila s kamarádkou v kavárně. Základní odborná rada pro nucené lháře je zásada detektivní babičky z „normální rodinky“ – na každé lži by mělo být aspoň trochu pravdy, vypadá totiž pak mnohem věrohodněji a přesvědčivěji. Schválně, zkuste si to…
Reklama