Každý rok si prostě jen tak přijde a mnoha dětem i dospělým překazí plány. Chřipková epidemie. Je zase tady, „kosí“ okres za okresem, jednu školní třídu a jednu rodinu za druhou… Vyhlašují se chřipkové prázdniny, ruší se dovolené a zakazují návštěvy v nemocnicích. Chřipka postihuje tradičně nejčastěji školní a školkové děti, ale nevyhýbá se ani dospělým, z nichž ti starší a chronicky nemocní by se měli mít obzvlášť na pozoru. Chřipka totiž není jen tak ledajaké „nachlazení“.
Virové onemocnění nazývané chřipka je způsobeno virem z čeledi orthomyxoviridae, který je známý ve třech epidemiologických typech - A, B a C. Zatímco virus A se vyskytuje nejen u lidí, ale i u jiných živočichů, typy B a C jsou vyloženě „lidské“. Pandemie a epidemie má ale na svědomí virus typu A. Proti některým jeho modifikacím může pomoci včasné očkování (teď už je na ně opravdu pozdě). Samozřejmě je vhodné snažit se chřipce předcházet (otužování, vitaminy, vyhýbání se veřejným prostorám, kde se shromažďuje více lidí apod.), ale přesto se vám může stát, že ji prostě chytíte. br> Jak poznáte, že to je opravdu chřipka?Chřipka přichází nečekaně a najednou. Objeví se vysoké horečky (až 39C), bolesti hlavy, kloubů a svalů, zimnice, únava. Začnou se také přidávat potíže s dýchacími cestami, bolesti v krku, ucpaný nos a suchý kašel. Obvykle však chřipku nedoprovází větší rýma. Pochopitelně se ale mohou přidat různé další komplikace, na které je potřeba zaútočit pomocí antibiotik (na chřipku samotnou antibiotika nepůsobí, protože tato nemoc je způsobena viry). O antibiotické léčbě však může rozhodnout pouze lékař.
Jak si s chřipkou poradit? Každopádně není radno ji podceňovat. Chřipka by se měla vyležet. Příznaky jako horečka a bolesti kloubů a svalů můžete tlumit přípravky s paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou, kašel zase nějakým vhodným sirupem nebo kapkami. Neuškodí vitamíny – v podobě čerstvého ovoce, ale také jako různé preparáty v kombinaci s minerály. Kromě klidu na lůžku potřebuje nemocný také dostatečný přísun tekutin. V současné době mají lékaři k dispozici ještě jednu zbraň proti chřipce, která by mohla výrazně snížit rizika komplikací zvláště u lidí starších a chronicky nemocných (diabetes, nemoci dýchacích cest, srdce, cév a ledvin, poruchy imunity apod.). Jedná se antivirotikum, které působí přímo na virus chřipky typu A a B. Důležité je, aby byl podán včas, tedy do 48 hodin od propuknutí nemoci. Pak může výrazně zmírnit příznaky a snížit rizika dalších komplikací. Tento lék je však pouze na lékařský předpis.

Chcete-li se o chřipce a její léčbě dozvědět více, podívejte se na www.echripka.cz, odkud jsme také čerpali informace pro tento článek.
Reklama