V našem auditoriu řešíte již delší dobu problém, kdy je čas na dítě. Názory čtenářek a čtenářů se různí, a proto jsme se rozhodli věnovat tomuto tématu článek. Na rozdíl od dřívější doby, kdy byly v naší republice velmi mladé prvorodičky, dnes je situace jiná. Pro ženy i jejich partnery má smysl budování společenského postavení, cestování a užívání si života, které dříve nepřipadalo v úvahu. Proto věk prvorodiček dramaticky stoupá, je více párů, které se pro dítě nerozhodnou vůbec. Jaká je tedy optimální doba pro založení rodiny?
Oba partneři by se především měli už zpočátku dohodnout, kdy a jestli vůbec budou mít dítě. Pokud nemá pár v tomhle bodu jasno, může časem nastat situace, že jednomu nebo druhému se do tak závažné životní změny nebude chtít. Jaké faktory mohou tuto nechuť zapříčinit?
Muž nechce, protože:
1. Cítí nebo ze zkušeností svých přátel ví, že po porodu dítěte se najednou otřesou všechny citové hodnoty v rodině a bojí se toho, že najednou nebude pro svou ženu středobodem světa.
V této situaci je třeba muži zdůraznit a objasnit, že nebude v rodině navíc, naopak, že bude své partnerce citovou oporou v době, kdy ho bude nejvíce potřebovat.
2. Bojí se o svou nezávislost. To je případ zejména mladších mužů, kteří se najednou obávají toho, že příchodem dítěte do rodiny už je všechno moc definitivní. Že si tím prostě zavřou všechna zadní vrátka, pro vztahy s jinými ženami, výjezdy do zahraničí za prací a podobně.
Tento problém se týká nezralých mužů, kteří nezvládli svou partnerskou úlohu, a pokud je situace vyhrocená, je lepší se s takovým partnerem včas rozejít. V případě, že bude souhlasit, zkuste navštívit odbornou pomoc v manželské poradně.
3. Je už příliš pohodlný. Zvykl si na to, že jsou oba s partnerkou mobilní, mohou jet kdykoli a kamkoli, mají dostatek prostředků pro spokojený a pohodlný život. Dítě bude stát peníze a námahu.
Muži obecně vyzrávají později než ženy a je velmi pravděpodobné, že muž s tímto názorem dříve nebo později dospěje k tomu, že život, který vedou, je sice pohodlný, ale prázdný.

Žena nechce, protože:
1. Pracuje a je v práci spokojená. Necítí potřebu nějak měnit svůj život, neboť jej má vyplněný něčím, co ji zajímá a baví – prací.
I takové ženy většinou zatouží po dítěti, ale vzhledem k neúprosnému tikotu biologických hodin je dobré včas si uvědomit, že jednou dítě třeba bude chtít, ale už by mohlo být pozdě.
2. Bojí se, že přijde o práci, když bude na mateřské dovolené. To se netýká bohužel jen žen s vyšším postavením, ale téměř všech zaměstnaných žen. Zaměstnavatelé dnes bohužel na matky pohlížejí často jako na přítěž ve svém podniku.
Pokud však budete mít se zaměstnavatelem řádnou pracovní smlouvu a nedostaví se žádné komplikace, o práci byste přijít neměly. A i kdyby, je důležité si ujasnit, co je priorita – práce, nebo miminko?
3. Bojí se o svůj zevnějšek. I takové případy se občas vyskytnou, že se ženy bojí, že když naberou těhotenská kila, zničí se jim vlasy nebo zuby, že budou pro partnera méně atraktivní. Týká se to většinou spíše mladých nebo nápadně půvabných žen.
Tady by bylo nejlepší navštívit lékaře, gynekologa, obezitologa, kohokoli, komu žena důvěřuje a kdo by k danému tématu mohl vyslovit názor. Těhotné maminky jsou dnes pod přísným dohledem, jejich váha, zuby, celkový zdravotní stav jsou pod kontrolou a je běžné, že se porodu vrací do normálu. Moderní matka není zhuntovaná stařena, ale kvetoucí krásná maminka, které to s miminkem sluší!
Samozřejmě mohou hrát roli i zdravotní důvody, kdy jeden nebo druhý partner má závažné pochybnosti o svém zdravotním stavu a schopnosti zplodit, porodit a vychovávat dítě. Takové pochybnosti by měli oba partneři konzultovat s lékařem.
Reklama