Když čekáte děťátko, prochází váš organismus pochopitelně mnoha výraznými změnami. Tělo se zkrátka připravuje na to, aby se dovedlo dobře postarat nejen o maminku, ale i o její miminko. Po léta se traduje, že v době těhotenství musí žena přijít o nějaký zub, nebo se alespoň smířit s tím, že se jí objeví nové kazy. Přisuzuje se to obvykle tomu, že rostoucí plod potřebuje ke svému vývinu hodně vápníku a tak ho prostě sebere matce. Ale při správné výživě nastávající maminky, která je vyvážená a bohatá na vitamíny a minerální látky, a naopak chudá na sladkosti, není třeba se zvýšené kazivosti zubů obávat. Záleží na tom, zda je žena zvyklá o své zuby správně pečovat a pravidelně navštěvovat zubaře. Pokud se svých zvyklostí nijak nevzdá, pak se nemusí o svůj chrup obávat ani v době těhotenství…
V tomto období se však někdy může projevit zvýšený sklon k zánětům dásní, což je ovšem rovněž podmíněno především jídelníčkem a pečlivou ústní hygienou. Máte-li pocit, že se s vašimi ústy děje v době očekávání potomka něco neobvyklého, poraďte se se svým dentistou, který vám může doporučit, jak upravit jídelníček nebo jak lépe pečovat o svůj chrup.
Na závěr jen dodejme, že podle posledních výzkumů není kazivost zubů dědičná, proto se v případě, že vaše (nebo partnerovy) zuby nejsou tip-ťop, nemusíte obávat, že to po vás podědí i vaši potomci. Jediné, co na vás závisí, je už od prvních měsíců věnovat dětské pusince potřebnou péči nejen v otázce výživy, ale také v otázce ústní hygieny. Vždyť se říká: Co se v mládí naučíš….

V článku byly použity informace z edukační brožury Škody na chrupu jsou zamezitelné aneb jak si udržet zdravé zuby, kterou vydal Profimed.