Počítače vtrhly do našeho života a práce. Roztahují se na každém stole v práci a dost často už i doma. To místo ale nedostaly jen tak pro nic za nic. Díky tomu, co dnes umí a kolik dnes stojí, nám jsou tak výraznými pomocníky, že už si bez nich spoustu práce ani nedokážeme představit. Jejich ovládání je sice čím dál snazší, ale softwaru je veliký výběr. Proto je třeba držet krok a dokázat se s počítači domluvit.
Kdo dneska nemá přístup k Internetu a jeho nekonečným možnostem, bude muset spoléhat na ranní noviny, večerní televizní zprávy (což se nedávno ukázalo jako obzvláště záludné), předpovědi počasí v rádiu, tištěné jízdní řády, tlusté telefonní seznamy, obchodní rejstřík, stárnoucí odrbané mapy, odhady času na cesty, reklamní letáky nakladatelství, cestovních kanceláří a hypermarketů. Zkuste si představit, že někam pošlete nabídku nebo dopis psaný rukou či na psacím stroji. Anebo veďte rodinný rozpočet jenom s pomocí kalkulačky. A co teprve v práci! Začíná to při shánění místa profesním životopisem a dotěrnými dotazy, zda umíte s textovými a tabulkovými programy. A po nástupu to pokračuje v praxi. Elektronická pošta, úpravy prezentací, tabulky v Excelu a vyhledávání na Internetu…
Jednou dojde na lámání chleba. Kdo umí víc, má větší šanci na pracovní postup a s tím ruku v ruce na vyšší plat. Někdy má aspoň šanci, že bude tím, kdo po restrukturalizaci zůstane. Ale měřit, kdo co umí na počítači je těžké. Pak je pro šéfy vítaná pomoc v podobě certifikátu o počítačových znalostech. To znamená, že s počítačem dobře umíte a můžete to DOLOŽIT. Ve skutečnosti může tato malá výhodička stačit k tomu, abyste potenciálního šéfa přesvědčila, že právě vy jste ta vhodnější pro tohle místo. I kdyby byla kolegyně s větším výstřihem výmluvnější, takový certifikát na solidního šéfa přece jen udělá lepší dojem.
Pokud jste z těch odvážných, které se vydaly na cestu samostatného podnikání, máte nejen můj obdiv, ale také (zatím) volné pole působnosti. Mezi volnými živnostmi najdete celou řadu uplatnění v oblasti IT, aniž byste musela dokládat jakoukoli praxi nebo znalosti. To ale znamená, že mohu bez překážek jít sestavovat panu primářovi počítač, nebo mu poradit se softwarem a být za to placená, ale rozhodně nemohu bez praxe ostříhat jeho ženě nehty na nohou. Cítíte tu logiku? Je otázkou času, kdy se tohle změní. Co přijde pak? Pak se začne vyžadovat, aby lidé pracující s počítači byli vzdělaní v oboru. A proto při získání každého certifikátu ze školení (třeba i na Word) vím, že investuji do své budoucnosti a tak trochu i do svého sebevědomí.
Pokud se chcete o zmíněném certifikátu dozvědět víc, podívejte se na stránky http://ecdl.gopas.cz , kde najdete i správnou odpověď na na naši dnešní soutěžní otázku.