Čerstvě narozené miminko zcela normálně a přirozeně ubývá na váze. Není naprosto žádný důvod k obavám. V prostředí, ve kterém se nalézalo minulých devět měsíců, bylo teploučko, tma, stálý přísun potravy bez nejmenší námahy, bezpečí a klid. Ztráta tohoto prostředí působí, že miminko se musí vyrovnat se všemi novými vlivy, což je pro ně nesmírná námaha. V bříšku u mámy si také vytvořilo pro tuto náročnou chvíli zásoby, o které přirozeně přichází, protože zatím jenom hodně vylučuje, ale nenaučilo se ještě dobře přijímat živiny. V této chvíli se často maminky (a bohužel někdy i sestřičky v porodnici) uchýlí ke zdánlivé záchraně – láhvi s umělou výživou nebo alespoň s čajem.
To je zásadní chyba! Zdravé miminko žádné dokrmování nepotřebuje, jeho váhový úbytek je do 10 % porodní váhy v normě a každý zásah do přirozené výživy – kojení – může budoucí „kojicí proces“ ohrozit nebo narušit metabolismus miminka. Některým matkám se začne tvořit mléko dříve, jiným později, je však důležité vědět, že mlezivo, které se vytváří už od zhruba poloviny těhotenství, jako výživa na prvních pár dní života kojence plně dostačuje. Je koncentrátem minerálů, vitamínů a proteinů, obsahuje všechno, co kojenec potřebuje k náročné aklimatizaci „venku“. Čím častěji matka kojence zkouší přikládat k prsu, tím spíše se začne mléko tvořit a kojení zaznamená úspěch.
Kdy váhový úbytek dosáhne vrcholu? Asi třetí den po porodu, kdy se může dostat až na 10 procent porodní váhy miminka. Zhruba okolo třetího dne by už dítě mělo být aklimatizované a naučené pít. Od té chvíle by také měla jeho váha začít stoupat, přibližně 20 - 40 gramů denně, takže asi kolem desátého dne života by se měl kojenec vrátit na svou původní porodní váhu. Pak se jeho váhové přírůstky budou pohybovat okolo 150 - 300 g týdně. Je však důležité si uvědomit, že toto jsou jenom orientační čísla, každé dítě je jiné, má jiné genetické dispozice a je tedy velmi problematické určit přesnou optimální výši přírůstků na váze. Každý kojenec je v lékařské péči a všechny pochybnosti o váze dítěte by měla matka řešit s pediatrem.
Reklama