Právě ten jeden jediný gen, který má na svědomí nadměrné ukládání tuku v těle a přibývání na váze, objevili na přelomu 20. a 21. tisíciletí vědci z výzkumného ústavu při Poundingtonské univerzitě v USA. Doktorka Janet Fattybellyová a profesor Kostas Lukulos provedli v minulých měsících několik náročných experimentů, které dokázaly pravdivost jejich hypotézy, že gen nazvaný „chubby“ (= baculatý) je příčinou toho, že je stále větší procento obyvatel planety stiženo epidemií otylosti.
„Na základě našich pozorování můžeme prohlásit, že lidstvo nyní udělalo veliký krok k tomu, aby obezita navždy zmizela z tohoto světa,“ prohlásila doktorka Fattybellyová na tiskové konferenci v Los Angeles minulý týden. Podle ní je otázkou několika málo měsíců až jednoho roku vyvinutí preparátu, který bude následně masově rozšířen zejména po vyspělých zemí světa a do roku 2004 prý už nepotkáte člověka, který by měl nadváhu. Přitom zmíněná léčba neznamená pro pacienty žádnou z dosavadních nepříjemností, jako je nutnost výrazného snížení přísunu kalorií a zvýšení pohybových aktivit. „Lidé budou moci doslova sedět na zadku a cpát se, ale nepřiberou ani gram,“ usmívá se prof. Lukulos. Kdy bude zázračný lék na trhu? Kolik bude stát? Tak zněly nejčastější otázky žurnalistů na tiskové konferenci. „Jednáme s několika farmaceutickými společnosti, ale na tyto otázky ještě v tuto chvíli neznáme uspokojivou odpověď,“ uvedla doktorka Fattybellyová.
Zní to jako zázrak. Planeta plná štíhlých a krásných lidí. Všechny ženy s mírami 90 – 60 – 90! Jak bude snadné být krásnou a úspěšnou v takovém světě! Zdá se, že jsme se ocitli na křižovatce dějin. Každá žena teď může vypadat jako topmodelka, každý muž může mít postavu atleta. Už teď, ještě před zahájením prodeje zázračného léku na obezitu, ale zaznívají varovné hlasy psychologů. „Ještě jsem se nesetkal třeba jen s pěti muži, kteří by měli stejný názor na to, jaká postava je u ženy ideální,“ říká například uznávaný newyorský terapeut Dr. Patrick Healthybrain. „Pokud to zjednoduším, tak se jednomu líbí ženy doslova vychrtlé, druhému tak akorát, třetímu třeba vepředu trochu vyvinutější a dalšímu zase vyloženě tělnaté. Pro mnoho mužů je baculatá žena symbolem plodnosti a sexuálním snem. Mám strach, že tito pánové po uvedení výrobku na trh zcela ztratí možnost najít si partnerku podle svých představ.“
I přes varovné hlasy odpůrců z řad odborníků i veřejnosti je víceméně jasné, že zmíněný lék bude tak výhodným obchodním artiklem, že je v tuto chvíli již zcela nemyslitelné, že by nedošlo k jeho masové výrobě. Zároveň se ale očekávají organizované protesty majitelů fitness center, obezitologů a výrobců dietních potravin. Čeká planetu revoluce tělesné dokonalosti nebo globální krize způsobená hromadnou štíhlosti?
Reklama