Mohlo by se zdát, že menstruační tampony jsou něčím, co přinesla ženám až moderní civilizace. Ano, první standardní výrobky tohoto typu se sice objevily ve Spojených státech kolem roku 1930 a o dvacet let později si mohly svobodu díky masovému rozšíření tamponu užívat i tisíce Evropanek. Přesto existují důkazy o tom, že první „zádržná zařízení“ na menstruační krev vyrobená z česané vlny používaly movitější ženy z vyšších vrstev již ve starověké Byzanci.
Není pochyb o tom, že tampony přinesly ženám úlevu. Mnohá z vás si určitě dobře pamatuje prkenné buničinové vložky z let budování socialismu, které nedovolily své nositelce jediný kloudný pohyb, nebo na vatové cosi, což sice tolik netlačilo, ale zase to šíleně prosakovalo a navíc to rádo putovalo pryč z inkriminovaného místa. O křidélkách a „neviditelných“ hygienických vložkách s lepicí páskou proti posuvu se tehdejším dívkám a paním mohlo leda zdát. Po nich, stejně jako po tamponech, se leda pošilhávalo za hranice a jen ty šikovnější si je uměly obstarat už dávno před sametovou revolucí.
Nyní užívá tampony v České republice zhruba deset procent žen, zejména ty mladší a aktivnější, a jejich počet neustále roste. Přesto se čas od času objevují pochybnosti, zda tampony nejsou zdraví škodlivé. „Nikdy jsem neviděl nikoho, kdo by po použití tamponu utrpěl toxický šok,“ říká gynekolog MUDr. Folauf ze Vojenské nemocnice v Praze 6. „Nelze říci zcela jednoznačně, zda tampony jsou, nebo nejsou škodlivé. Všechno záleží na tom, zda je správně používáte. Já například nedoporučuji užití tamponu v období prvních dní menstruace se silnějším krvácením, z časových důvodů není ani vhodné aplikovat si tampon na noc nebo na dlouhou cestu.“ Pokud se týká doby, po kterou je záhodno ponechat tampon v těle, záleží podle doktora Folaufa na každé ženě. V podstatě ale platí pravidlo, že tampon je třeba vyměnit tehdy, kdy je plně nasáklý a další tekutinu již nepřijímá. V případě velmi silného krvácení může při zbytečných prodlevách docházet k tomu, že se krev začne hromadit v oblasti nad tamponem a mohla by vyvolat nepříjemné pocity, bolesti až záněty v dutině břišní. Ale takové „krizové“ situace jsou podle doktora Folaufa velmi řídkým jevem. Nezanedbatelnou výhodou tamponů je kromě toho, že umožňují volnější pohyb a svobodný výběr prádla a oblečení, také fakt, že při jejich použití můžete chodit plavat i v době menstruace. V případě použití tamponu při koupání v bazénu nebo ve vaně nehrozí ženě žádná zdravotní rizika, jen je třeba zachovat zásady hygieny a použitý tampon odstranit ihned po odchodu z koupele.

Za spolupráci na článku děkujeme MUDr. Folaufovi z Vojenské nemocnice v Praze 6 – Střešovicích.
Reklama