Plesová sezóna se dostává do plného proudu a vy máte možná příležitost vyvětrat nákladnou róbu na nejedné společenské události. Ať už půjde o akci čistě soukromou v doprovodu manžela nebo hodláte protančit noc v zájmu rozkvětu vaší firmy s obchodními partnery, pamatujte na to, že je v sázce vaše čest. Ne, nemám teď na mysli „riziko“, že si více než hodně padnete do oka s nějakým pohledným tanečníkem, ale že se pomocí šampaňských bublinek, suchého vína nebo tvrdších forem alkoholu nejdříve zrušíte a následně zcela znemožníte. Máme pro vás několik lékařských doporučení, jak rozumně a bezpečně pít, abyste se sklenkou v ruce neztratila rovnováhu a dobrou pověst.

Pravidlo č. 1: Nepijte na lačno. Jestli právě teď držíte povánoční dietu a po 17. hodině zásadně nic nejíte, porušte tuto zásadu před odchodem na společenskou akci, kde hodláte něco popít. Alkohol má mnohem zrádnější a rychlejší účinky, pokud jej vaše tělo dostane naservírován do lačného žaludku. Dvě tyčinky a hrst pistácií však nestačí, dejte si něco podstatnějšího a tučnějšího.
Pravidlo č. 2: Pijte s mírou. I když jdete na společenskou akci s Mírou, nesnažte se mu v pití vyrovnat. Chlapi vydrží víc – aspoň co se alkoholu týče. Je to dáno jejich tělesnou konstitucí, s tím prostě nic nenaděláte. Takže když bude do sebe váš společník lámat už třetího ferneta, dejte tam zpátečku a objednejte si minerálku. Stanovte si svoji hranici, za kterou se nenecháte ukecat. Při prvních náznacích nametenosti přesedlejte nemilosrdně na nealko.
Pravidlo č. 3: Pokud možno nemíchejte. Ano, alkoholické koktejly jsou tak úžasné a sexy, ale když si dáte za večer několik takových „pejsko-kočičkovských“ mixů, může se vám pěkně zamotat hlava. To samé platí o osvědčené oslavové sestavě: aperitiv + víno + šampaňské + pálenka. To ráno s plukem pekelných kovářů ve vaší hlavě za to nestojí!
Pravidlo č. 4: Nelámejte rekordy. Nekopejte tam jednu sklenku za druhou, i když máte pocit, že je to dobrý způsob, jak se zabavit na nudné párty. Udržujte mezi drinky rozumné rozestupy a alkoholické nápoje prokládejte několikanásobným množstvím vody nebo minerálky.
Pravidlo č. 5: Nevěřte na všemocnou moc kafe. Pokud jste si na ramena posadila neodbytnou opičku, pomocí dvojitého turka ji nezaženete. Pověra, že kofein odbourává alkohol je jedna z nejrozšířenějších a nejpomýlenějších. Maximálně si k motolici uženete ještě bušení srdce a návaly horkosti.

Nepovedlo se? Je ráno a svět se s vámi točí, v hlavě máte pekelné kováře a žaludek plave jako na vodě? Sáhněte po osvědčených rozpustných „protikocovinových“ prostředcích jako je Alka-Seltzer, Samaritane nebo jiné životabudiče s kyselinou acetylsalycilovou. Vaše tělo je pravděpodobně dehydrované a má neodbytnou potřebu minerálních látek, pijte proto hodně minerálky (pokud ji udržíte v těle). Další metody na zahánění kocoviny jsou pak závislé na subjektivních zkušenostech, někdo si dá po opilé noci raději silný vývar, jiný si koupí tučnou smaženku nebo vypije lák z okurek. Jen jednu věc nedělejte za nic na světě – nedržte se pijáckého pravidla „Čím jsem se zničil, tím se taky napravím!“
Reklama